Pražská zoo podpořila vznik nového chovného centra pro ohrožené vakoplchy v Austrálii
"Chovná stanice v Lithgow bude sloužit k namnožení dostatečného počtu jedinců, kteří budou posléze vypouštěni do jejího okolí, do Secret Creek Sanctuary," uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Zatím je v chovné stanici ve městě Lithgow 14 vakoplchů trpasličích.
V budoucnu bude část populace vakoplchů nově obývat chladné a vlhké nížinné lesy v okolí stanice. Přesun kriticky ohrožených vačnatců z Australských Alp, které nyní přirozeně obývají, do nížin byl zvolen na základě paleontologických poznatků. Podle nich vakoplši v nížinách před miliony let žili.
Nyní jsou přirozeným domovem malých vačnatců, kteří v průměru váží 45 gramů, kamenná pole ve vysokohorských oblastech Australských Alp. Početnost vakoplchů trpasličích ve volnosti se odhaduje na přibližně 2500 dospělých jedinců. Jejich životu a množení v oblasti ale v poslední době brání zvláště výstavba lyžařských resortů a rozvoj infrastruktury v lokalitě, klimatické změny a to, že přes hory přestaly v dostatečném počtu migrovat můry osenice. Ty tvořily významnou část potravy vakoplchů. Situaci podle ředitele zoo v Praze zkomplikovaly rovněž rozsáhlé požáry, které Austrálii zasáhly v září roku 2019 a sužovaly ji několik měsíců. Podle agentury Reuters při nich zemřela až miliarda živočichů.
Pražská zoologická zahrada na vybudování chovného zařízení v Austrálii podle ředitele Bobka přispěla zhruba 3,2 milionu korun. Peníze zoo v pražské Troji uvolnila ze svého sbírkového konta s názvem Pomáháme jim přežít.
Sbírku ve prospěch australské fauny, postižené požáry na přelomu let 2019 a 2020, zoo vyhlásila v lednu roku 2020. Česká veřejnost na ni přispěla asi 23 milionů. Peníze putovaly mimo jiné na pomoc k uzdravení popálených zvířat nebo podporu projektů zaměřených na ohrožené druhy jako jsou třeba paropuchy, klokani skalní či vakomyši.
reklama