https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-50-lety-byl-objeven-nejdelsi-jeskynni-system-v-cr-amaterska-jeskyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 50 lety byl objeven nejdelší jeskynní systém v ČR, Amatérská jeskyně

18.1.2019 10:00 | OSTROV U MACOCHY (ČTK)
Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969.
Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969.
Foto | © Jiří Komárek www.JiriKomarek.net / Wikimedia Commons
Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Ve světovém měřítku se řadí v tomto ohledu do první stovky, jen o něco delší je známý slovenský Demänovský jeskynní systém na severní straně Nízkých Tater. Nejdelší jeskyní na světě je s 652 kilometry Mamutí jeskyně v USA, stejný primát v Evropě zaujímá s 257 kilometry sádrovcová Optimistická jeskyně na Ukrajině. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969.
 

Jeskynním systém, souhrnně nazvaným Amatérská jeskyně, protékají tři aktivní toky: Bílá voda, Sloupský potok a Punkva, která vzniká jejich soutokem. Celý jeskynní systém tvoří Sloupsko-šošůvské jeskyně s propadáním Sloupského potoka, jeskyně Nová Rasovna s propadáním Bílé vody, jeskyně Piková dáma, Spirálka, C 13, Stará a Nová Amatérská jeskyně, propast Macocha a ve vývěrové části Punkevní jeskyně. Systém tvoří netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm rozlehlé dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená.

Starou Amatérskou jeskyni tvoří Přítoková chodba, aktivní řečiště Bílé vody a Povodňová chodba, Nová Amatérská jeskyně je tvořena dvěma větvemi. Spodní jeskynní partie Sloupsko-šošůvských jeskyní pokračují v Amatérské jeskyni jako Sloupský koridor a tytéž partie od Staré Amatérské jeskyně přecházejí v chodbu Samoty a Diaklasovou chodbu. Obě tyti větve se spojují v dómu U homole, odkud pokračuje mohutná Rozlehlá chodba, která je povodňovým řečištěm Bílé vody. Přímým pokračováním Rozlehlé chodby je Macošský koridor, nejdelší chodba Amatérské jeskyně. Ten končí dómem Ráztoka, kde se dělí na Západní macošskou větev a Východní macošskou větev, které vedou k Punkvě.

Na počátku 20. století Karel Absolon objevil, postupně prozkoumal a zpřístupnil Punkevní jeskyně a propast Macochu. Již dříve byly prozkoumány Sloupsko-šošůvské jeskyně s propadáním Punkvy.

Stará Amatérská jeskyně byla objevena 18. ledna 1969. Amatérští speleologové tehdy dosáhli v hloubce 110 metrů aktivního toku Bílé vody a objevili asi 1,5 kilometru chodeb, kterým se začalo říkat Amatérská jeskyně (dnes Stará Amatérská). Začátkem srpna pak zahájili potápěčský průzkum na konci Povodňové chodby a 16. srpna 1969 za ním objevili prostory, nyní zvané Nová Amatérská jeskyně.

Průzkum měl pokračovat o rok později, byl ale záhy přerušen katastrofální povodní 29. srpna 1970, při které během mapování v Nové Amatérské jeskyni zahynuli Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Další průzkum pak začal v roce 1971 a v roce 1975 byla propojena Amatérská jeskyně s propastí Macocha a Punkevními jeskyněmi.

V listopadu 2005 se podařilo překonat sifon mezi Amatérskou jeskyní a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v severní části, čímž se prodloužila délka celého systému asi o šest kilometrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist