https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prerovsky-soud-se-znovu-zabyval-udajnym-tyranim-zvirat-na-farme-kozi-hradek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přerovský soud se znovu zabýval údajným týráním zvířat na farmě Kozí Hrádek

13.9.2021 17:30 | PŘEROV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Přerovský soud dnes znovu otevřel případ údajného týrání zvířat na farmě Kozí Hrádek nedaleko Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kterou se loni zabývala veterinární správa i policie. Z týrání je obžalován zástupce farmy Petr Graca, vinu striktně odmítá. Podle žalobce farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu a zvířata se pohybovala v bahně a výkalech, při kontrole našli inspektoři i uhynulé tele. Před soudem dnes stanul muž, který na farmě vyvážel hnůj. Jednání se blíží do finále, soudu zbývá vyslechnout poslední dva svědky.
 

Svědek dnes u soudu popsal, že hnůj z farmy pravidelně odvážel a prostory čistil několik let. "Po mém zásahu tam vždy zůstalo čisto. Vždy jsem tam měl nějakého pomocníka, který prostory douklízel lopatou. Při vyvážení hnoje byla vidět podestýlka," uvedl svědek.

Soud další svědkyni vyslechne kvůli rodinné situaci přímo v místě jejího bydliště, v plánu má vyslechnout i veterináře. Graca dnes u soudu uvedl, že žádá ještě jeden znalecký posudek, který by měl z odborného hlediska konstatovat stav zvířat. "Máme před sebou ještě dvě důležité svědecké výpovědi, poté můžeme uvažovat o případném znaleckém posudku," uvedl soudce. Jednání odročil na 7. října. Tento den by měl soud zároveň rozhodnout, zda si vyžádá ještě posudek.

Graca podle žalobce nezajistil od přesně nezjištěné doby do února 2020 vyhovující podmínky pro chov zvířat, zejména skotu. Státní zástupce uvedl, že výběh byl pokryt souvislou vrstvou bahna a výkalů až do výšky 30 centimetrů bez jakékoli podestýlky. "Zvířata měla hladem propadlá břicha, těla měla znečištěna bahnem a výkaly. Zřetelné bylo velké vyčerpání skotu, který usínal vestoje, i úbytek hmotnosti," uvedl žalobce Ivo Krobot. Obžalovaný je souzen za týrání zvířete zvlášť trýznivým způsobem. Na farmě bylo totiž nalezeno mrtvé tele, muž podle obžaloby nezajistil odpovídající místo pro březí krávu.

Žalobu již dříve potvrdila například inspektorka krajské veterinární správy Klára Pánková. U soudu popsala, že kotce pro skot byly plné výkalů a bláta a dobytek neměl k dispozici žádné suché místo k odpočinku. Zvířata byla podle ní hubená a velmi špinavá. Verzi žalobce potvrdily i zaměstnankyně hranického úřadu, které byly u kontroly.

Graca však před soudem vše popřel a tvrdil, že kontrola krajské veterinární správy nebyla provedena podle zákona. Hájil se tím, že loni v únoru bylo kvůli vydatným srážkám ve výběhu mokro, a byl proto rozšlapaný. Jeho výpověď podpořili i zaměstnanci farmy. Uvedli, že kvůli rozbahněnému výběhu natáhli elektrické ohradníky, ale při kontrole jej krávy přetrhaly a zvířata se ocitla v největším bahně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

14.9.2021 08:57
tady je to dost těžko posoudit co je pravda a co nadsázka.ti "veterináři" z kanclu často nemají ani páru o chovu hospodářských zvířat v praxi.měli by mít aspoň nějakou fotodokumentaci o tom nějakém svém tvrzení. já měl ale na tu kontrolu štěstí když mě nějaký dobroser občansky oznámil - udal že trápím chovaná zvířata a kontrola proběhla bez závad. slečna veterinářka ale přišla na kontrolu v nějakých balerínkách a její kolega byl na tom s obutím obdobně což i svědčí o amatérismu mnohých těchto kontrolorů že si na inspekci do auta nevemou ani gumáky. ale v doprovodu měšťáků přijeli, to jo. museli si pak otírat ze střevíců hovna o trávník.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist