https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prezident-klds-vojacek-prichazi-do-lesu-cr-v-nejtezsi-mozne-dobe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojáček přichází do Lesů ČR v nejtěžší možné době, míní prezident svazů

13.8.2018 16:34 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Vojáčka doporučila před jmenováním odborná komise.
Vojáčka doporučila před jmenováním odborná komise.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Nový generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Josef Vojáček přichází do čela podniku podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů ČR Petra Pražana v nejtěžší možné době dané kůrovcovou kalamitou a složitým odbytem dřeva. Vojáčka Pražan považuje za profesionála a lesnického odborníka.
 

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové bude nový generální ředitel řešit řadu nesnadných úkolů, které souvisejí s adaptací lesů na klimatickou změnu, rozšířením kůrovce i s kolapsem trhu se dřívím.

Vojáček se řízení Lesů ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, ujme v září. Dosud je šéfem Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Podle ekologického Hnutí Duha bude muset být ředitel Vojáček aktivnější, než byl na postu šéfa VLS.

Prezident KLDS Pražan v rozhovoru pro ČTK vyzdvihl, že Vojáček je lesnickým odborníkem, který problematiku kůrovce dobře zná z působení u VLS. "Není to člověk, kterého včera někde našli a teď, protože chce kariérní růst, z něj udělali generálního ředitele," řekl Pražan.

Vojáčka však podle něj čeká nejednoduchá práce. "V této fázi se ujmout vesla, to je jako převzít velení Titaniku," uvedl Pražan. Hlavní podle něj bude to, jak se bude dál vyvíjet již nyní složitý obchod se dřevem v Česku a v okolních zemích. Pražan míní, že Vojáček bude v čele státních lesů čelit i politickým tlakům.

Za zásadní problém Lesů ČR Pražan označil to, že Lesy ČR nemají přímé dlouhodobé partnery na prodej dřeva. Se dřevem Lesů ČR fakticky obchodují lesnické firmy, které vyhrávají pětileté tendry Lesů ČR na těžbu a prodej dřeva. "Pokud tyto firmy nebudou mít odbyt, budou ze smluv postupně odstupovat a může nastat naprosto katastrofální situace," varoval Pražan. To vše je podle něj výsledkem skutečnosti, že Lesy ČR před lety rezignovaly na vlastní obchod se dřevem.

Podle Hnutí Duha bude muset Vojáček začít s masivními podsadbami ohrožených smrkových monokultur listnáči a jedlemi. "Nesmí se vyhýbat nutným změnám v mysliveckém hospodaření, aby vysazené stromy neničila přemnožená spárkatá zvěř. Při plánovaných těžbách musí dbát na minimalizaci holosečí, které ničí lesní půdu," sdělil Jaromír Bláha z hnutí.

Lesy ČR by podle něj měly také změnit způsob zadávání veřejných zakázek, usilovat o větší zapojení místních živnostníků a firem. Podle Bláhy však VLS v Brdech, kde je smrk ohrožený hynutím, stále smrky vysazují. "Věřme, že se řediteli Josefu Vojáčkovi podaří líp ohlídat těžařské firmy a nebude u Lesů ČR docházet k případům rozsáhlého poškození lesů a lesní půdy těžkými stroji, jako tomu bylo po orkánu Kyrill ve vojenském újezdu Boletice, v době kdy řídil Vojenské lesy a statky," uzavřel.

Vojáčka jako nového generálního ředitele LČR dnes představil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Do výběrového řízení na post odvolaného ředitele Daniela Szóráda se hlásilo jedenáct uchazečů. Vojáčka doporučila před jmenováním odborná komise.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

14.8.2018 12:19
Zřejmě by bylo vhodné udělat výzkum, jak a nač je možné uplatnit dřevo jedle ve stavebnictví. Pokud by se ukázaly dostatečné možnosti uplatnění, jistě by to motivovalo k výsadbě jedlí. Těch je třeba ve Schwarzwaldu v nižších polohách spousta.
Odpovědět
mr

14.8.2018 14:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Připadáte mi jako lovec grantů. Prozradím vám velké tajemství - nemusíte nic zkoumat, stačí se leda zeptat. Malá nápověda - pilaři používají v sortimentu u dřevin tuto zkratku (SM/JD). Nenapadá vás, proč tomu tak už od počátků nějakých evidencí asi je?
Jinak k tématu - jsem pevně přesvědčen, že nový gen. ředitel je člověk, jež má na svém kontě lví podíl na způsobení kůrovcové kalamity a celkových návazných problémů s lesy v ČR. Alespoň neznám, že by to nehorázné k této krizi vedoucí hospodaření lesů někdy v minulosti kritizoval a doporučoval schůdné řešení. A to ani v době, kdy tu katastrofickou situaci musel vidět i každý laik. Proto taky nevěřím, že je schopen nějak účelně, a pro daňové poplatníky bezbolestně, vzniklou krizi lesů vůbec řešit. Je to leda sprostá "účelovka" lidí z ministerstva bez zodpovědnosti bojících se o svá korýtka hozená na občany, aby se situace jako řešila. A proto se neustále z médií dovídáme, že "je to věc složitá, náročná, způsobená klimatickou změnou, za kterou žádní konkrétní lidé nemohou, ale oni jsou ti správní odborníci, jež ji budou dalších 30 let za peníze daňových plátců rádi řešit". Prostě, je to stará hra na škatulata, kdy se vymění neschopný ředitel jiným. A situace se tím jako pro veřejnost řeší. A skoro nikdo se nepozastavuje nad tím, že jak se zde v článku píše, cit.:"Vojáčka Pražan považuje za profesionála a lesnického odborníka." - právě za celou lesní kalamitou ta jejich "lesnická odbornost" stojí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist