https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaromir-blaha-novy-reditel-lesu-cr-josef-vojacek-musi-udelat-pro-zdrave-verejne-lesy-mnohem-vic-nez-delal-dosud-pro-lesy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaromír Bláha: Nový ředitel Lesů ČR Josef Vojáček musí udělat pro zdravé veřejné lesy mnohem víc, než dělal dosud pro lesy vojenské

14.8.2018
ředitel Lesů ČR
ředitel Lesů ČR
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Chce-li nový ředitel Lesů ČR Josef Vojáček řešit krizi našich lesů a smrkovou kalamitu, musí pro to začít dělat mnohem víc, než tomu bylo za jeho ředitelování Vojenským lesům a statkům. Měl by také navázat na dobré změny svého předchůdce Tomáše Pospíšila.
 

Především musí začít s masivními podsadbami ohrožených smrkových monokultur listnáči a jedlemi. Nesmí se vyhýbat nutným změnám v mysliveckém hospodaření, aby vysazené stromy neničila přemnožená spárkatá zvěř. Při plánovaných těžbách musí dbát na minimalizaci holosečí, které ničí lesní půdu. Šetrné hospodaření ve veřejných lesích by Lesy ČR měly garantovat kvalitním certifikátem FSC, který požaduje i významná část dřevozpracovatelů. Ve zdravých veřejných lesích musí být místo pro divokou přírodu, nový ředitel by pro to měl pracovat.

Lesy ČR by měly změnit způsob zadávání zakázek – místo megatendrů pro velké těžařské firmy dělat část prací vlastními zaměstnanci a místními živnostníky a část pokrýt minitendry místním firmám. Například v rozlehlých smrkových lesích v Brdech, kde je smrk ohrožený hynutím a kalamitami, vysazují Vojenské lesy a statky dál smrky, dokonce smrkové výsadby dál převažují nad listnáči a jedlemi.

Věřme, že se řediteli Josefu Vojáčkovi podaří líp ohlídat těžařské firmy a nebude u Lesů ČR docházet k případům rozsáhlého poškození lesů a lesní půdy těžkými stroji, jako tomu bylo po orkánu Kyrill ve vojenském újezdu Boletice, v době kdy řídil Vojenské lesy a statky.


reklama

 
Jaromír Bláha
Autor je expert na ochranu lesů Hnutí DUHA.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

15.8.2018 09:42
Asi by stálo za to udělat nějaký výzkumný projekt pro využití jedlového dřeva ve stavebnictví s možností nahradit dřevo smrkové. Pak by zřejmě byla větší ochota vysazovat jedle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist