https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prezident-zeman-pokrtil-knihu-o-lanske-zamecke-obore
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident Zeman pokřtil knihu o lánské zámecké oboře

27.11.2018 00:31 | PRAHA (ČTK)
Prezident Miloš Zeman minulý týden pokřtil knihu Lánská obora v proměnách času.
Prezident Miloš Zeman minulý týden pokřtil knihu Lánská obora v proměnách času.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Ovčáček
Prezident Miloš Zeman minulý týden pokřtil knihu Lánská obora v proměnách času. Publikace připravovaná několik let pokrývá historii obory od pravěku do současnosti. Při té příležitosti vzpomínal na návštěvu s polského Bělověžského pralesa, který má podle něj mladší stromy a méně zvěře než obora kolem zámku v Lánech.
 

Zeman byl v Bělověžském pralese v květnu. Polský prales se dostal do povědomí kvůli sporům o těžbu dřeva v této chráněné oblasti. "Bylo to jedno z nejhlubších zklamání mého života," řekl Zeman. Les je sice rozlehlý, ale stromy popsal jako "tenké kmínky", které podle něj nejsou starší než 50 let. Naproti tomu stromy v Lánech mu jako památníky starých časů připomínají Kouzelný les z knih J. R. R. Tolkiena.

Připomněl také, že zatímco v Bělověžském pralese žije "pár zubrů", v lánské oboře jsou stáda jelení, daňčí, mufloní a černé zvěře. V minulosti mediálně sledovaným obyvatelem obory, je jelen Standa přivezený na jaře ze šumavské Kvildy poté, co v návštěvnickém centru napadl muže.

Podle ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka musel první měsíc strávit v karanténě a absolvovat různá vyšetření. "Pro jelena Standu byl příchod ze Šumavy do Lán příchodem do ráje. Z několikahektarové obůrky přijel do 3000hektarové obory. Ze smrkového lesa do listnatého s množstvím hlubokých roklin a luhů, kde je spousta vodních ploch," popsal Balák.

S ostatními zvířaty se podle Baláka seznamuje sám, správa do socializace nezasahuje. "Začíná tím, že chodí sám. Pak si najde nějaké mladší jeleny. Jeleni mimo období říje chodí jenom spolu," dodal.

Mediální pozornosti se v minulosti dostalo i samotné Lesní správě Lány. Ředitel Balák je obviněný v kauze manipulace s veřejnými zakázkami. V říjnu psal deník Mladá fronta dnes o nevýhodném prodeji vytěženého kamene firmě, který z něj potom opravovala v oboře cesty. Prezidentská kancelář se s deníkem chce kvůli článku soudit.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist