https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-nedelni-bouri-fabienne-padla-mohutna-jedle-belokora-cekala-na-zapis-mezi-pamatne-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při nedělní bouři Fabienne padla mohutná jedle bělokorá. Čekala na zápis mezi památné stromy

28.9.2018 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvůli bouři Fabienne padla stoosmdesátiletá jedle.
Kvůli bouři Fabienne padla stoosmdesátiletá jedle.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Vojenské lesy a statky ČR
Bouře Fabienne, která v neděli večer zasáhla Českou republiku, způsobila v lesích ve správě Vojenských lesů a statků ČR škody, které jsou předběžně odhadovány na 20 tisíc metrů krychlových dříví. Ztráty tak zdaleka nedosahují objemu, který ve vojenských lesích v loňském říjnu zanechal orkán Herwart. Bouře však vyvrátila mohutnou jedli bělokorou. Informují o tom Vojenské lesy a statky
 

Na Libavé, která byla z lesních lokalit ve správě Vojenských lesů a statků nejvíce postižena, však padla mohutná jedle bělokorá, která aspirovala na zápis mezi národní památné stromy, jež jsou chráněny podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Mohutný stoosmdesátiletý strom na lesní správě Potštát měřil úctyhodných 38 metrů a jeho obvod kmene u země přesahoval 5 metrů.

„Tato jedle byla vedena jako Významný strom Vojenských lesů a statků. Jde o jedince, které považujeme za historicky pamětihodné, hodnotné z hlediska krajinářského, druhově významné či pozoruhodné svým tvarem nebo velikostí. Považujeme je za „aspiranty“ na památné stromy a chráníme je, abychom z nich zachovali co nejvíce pro budoucí generace,“ vysvětlil náměstek Strakoš.

V lokalitách VLS je evidováno celkem 11 památných stromů, další čtyři desítky jsou vedeny v aspirantské kategorii Významné stromy VLS. Na škody na lesních porostech nasadí vojenští lesníci ihned těžební kapacity a budou je průběžně zpracovávat v rámci své lesnické činnosti.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním lesnickým podnikem s 90tiletou tradicí, který spravuje území současných i bývalých vojenských výcvikových prostor. Šest unikátních přírodních lokalit v péči VLS patří k nejzachovalejším lesním celkům v Evropě. Celkem vojenští lesníci hospodaří na 126 tisících hektarech a spravují tak 5 procent lesních pozemků v České republice, čímž jsou druhým největším tuzemským vlastníkem.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist