https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-ochrane-goril-v-kongu-se-umira.v-parku-virunga-bylo-za-rok-zavrazdeno-20-strazcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při ochraně goril v Kongu se umírá. V parku Virunga bylo za rok zavražděno 20 strážců

9.3.2021 02:07 | KINSHASA (ČTK)
Park Virunga byl založen před téměř 100 lety na ochranu goril, jejichž počet se v posledních deseti letech začal zvyšovat, ale stále je jich na světě jenom 1000. Rozkládá se na 7800 kilometrech čtverečních a zahrnuje různorodou krajinu od sopek a rozlehlých jezer po deštný prales a hory.
Park Virunga byl založen před téměř 100 lety na ochranu goril, jejichž počet se v posledních deseti letech začal zvyšovat, ale stále je jich na světě jenom 1000. Rozkládá se na 7800 kilometrech čtverečních a zahrnuje různorodou krajinu od sopek a rozlehlých jezer po deštný prales a hory.
Chránit lesy národního parku Virunga na východě Konga, kde žijí horské gorily, je jedna z nejtěžších prací na světě. V minulých 12 měsících tam bylo zavražděno 20 strážců, nedávno v parku povstalci zabili italského velvyslance, jeho strážce a řidiče. Jak napsala na svém webu BBC, zdejších více než 800 strážců má na starosti Emmanuel de Merode, belgický princ, který ale tento titul nepoužívá.
 

Park Virunga byl založen před téměř 100 lety na ochranu goril, jejichž počet se v posledních deseti letech začal zvyšovat, ale stále je jich na světě jenom 1000. Rozkládá se na 7800 kilometrech čtverečních a zahrnuje různorodou krajinu od sopek a rozlehlých jezer po deštný prales a hory.

De Merode do Konga přijel před 30 lety a na první dny si stále dobře pamatuje. "Koupil jsem si v Kampale motocykl a projel Ugandou do Konga. Už když přejedete hranici, zaskočí vás ten park svou rozlohou a neuvěřitelnou krásou," říká muž, který se narodil v severní Africe a vychován byl v Keni. Je klidný a dobře ví, čemu jeho lidé čelí. Dva útoky spáchané v minulých 12 měsících jimi otřásly - loni v dubnu skupina ozbrojenců zavraždila brutálním způsobem 13 strážců, v lednu přepadly milice pěší strážce a šest jich zabily. Všem obětem bylo mezi 25 a 30 lety.

"Přijít o tolik mladých lidí naráz je hrozné," řekl Gracien Muyisa Sivanza, který v parku má na starosti jezera. Jeho lidé prý ale chtějí pokračovat v práci, protože ji společně začali a také na památku těch mrtvých.

De Merode byl postřelen v roce 2014. "Musíte se smířit s tím, že je tu riziko. Park je součástí Konga, kde se po většinu jeho moderní historie odehrávala občanská válka," řekl. V době, kdy byl zraněn, na území parku působily notoricky známé milice M23. Navíc tam získala britská firma Soco povolení konžské vlády těžit ropu. Napětí bylo velké a je zachyceno v dokumentu Virunga z roku 2014, který získal nominaci na Oscara.

De Merode právě odevzdal zprávu o vyšetřování činnosti britské firmy a vracel se zpět lesem, když ho přepadli. "Střelili mne do hrudi a do břicha," řekl. Soco útok odsoudila a popřela účast. Změnila si pak ale název a z Konga odešla. De Merode měl štěstí, protože ho našli vesničané.

Odhaduje se, že z pašeráctví a kácení stromů v parku přežívá desítka ozbrojených milicí. Kongo, o rozloze západní Evropy, má cenné nerostné zdroje včetně diamantů, ropy, kobaltu a mědi. Virunga není výjimkou, stejně jako na své přírodní krásy je bohatá i na minerály ležící pod zemí. Přesto ale dva miliony lidí, kteří žijí na jejím území, musejí vystačit v průměru s 1,5 dolaru (33 korun) denně.

De Merode to ví a ochranu parku chápe hlavně jako věc sociální spravedlnosti. "Není to jen ochrana goril a slonů; je třeba překonat ekonomický problém, který je jádrem jedné z nejstrašnějších civilních válek v historii. Za 30 let podle odhadů zemřelo přes sedm milionů Konžanů. Přejeme si, aby Virunga přežila, ale musíme brát na zřetel především místní lidi. Ten park musí vynášet, musí být ziskový," řekl de Merode.

Zná úspěch sousední Rwandy, kde před epidemií covidu-19 činily příjmy z cestovního ruchu 500 milionů dolarů. A v Keni tento sektor vynáší 3,5 miliardy dolarů. "To je víc než konžský národní rozpočet. Cestovní ruch není hra, je to strategické odvětví. Musí se najít způsob, jak vytvářet bohatství, a přitom parku neškodit," soudí de Merode.

Tato strategie začala nést nečekané ovoce. Rozšiřování příležitostí pro turisty přilákalo investice na další projekty. Silné deště a rychle tekoucí řeky jsou dobrým zdrojem výroby elektřiny - a někteří z povstalců jsou ochotní vyměnit své zbraně za pravidelnou mzdu. "Jakmile v parku začnete vyrábět elektřinu, okamžitě se kolem toho začne rozvíjet další podnikání. S každým megawattem elektřiny jsme schopni zajistit 800 až 1000 pracovních míst. Do dneška bylo takovým způsobem v parku vytvořeno 12.000 pracovních příležitostí a více než 1000 z nich využili bývalí členové ozbrojených skupin," řekl de Merode. Podle něj je to možnost, jak řešit násilí v této části Afriky, kde nezaměstnanost mezi mladými dosahuje 70 procent. A také příležitost zachránit gorily pro příští generace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 07:27
Tak to dopadá, když dáte primitivům do ruky moderní zbraně.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 08:06 Reaguje na Karel Zvářal
Když Ákáčko je tak jednoduchý samopal, že si ho už v Africe vyrábějí sami. Navíc je jednoduchý na údržbu a na rozdíl od sofistikovaných zbraní "civilizovaného světa" funguje i v prašném a bahnitém prostředí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 08:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako dobře, ale ocud pocud. Tam to dávají do ruky děckám na drogách.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 08:16 Reaguje na Karel Zvářal
Tady se zase Eurosojuz snaží zlikvidovat legální držení zbraní, přičemž současně nezvládá omezování zbraní nelegálních. Tak v čem je rozdíl?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 08:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To jsou ty paradoxy dnešního světa. Zodpovědným to zabavíme (snaha o pořádek se cení), ale že po světě bují černý trh všeho druhu díky vzývané globalizaci... to máslo už není jen na hlavě:-(
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 09:13 Reaguje na Karel Zvářal
Já bych to nenazval máslem. Jsme až po krk ve sračkách a oficiální místa se tváří, že je vše v pořádku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.3.2021 09:27 Reaguje na Karel Zvářal
Primitivní je spíš vaše hodnocení složité situace v Africe...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 09:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Průměrné IQ obyvatele Evropy je asi 100 bodů, průměrné IQ Syřana asi 80 bodů, průměrné IQ obyvatele Eritreje je 70 bodů. Fakt zastáváte názor, že to jsou myslitelé? A to, že v řadách těchto bojůvek jsou i malá děcka, kterým vymyli mozky, případně je drží na drogách, to je taky realita. Tak co je na hodnocení pana Zvářala primitivního?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ještě dodatek - těch 70 bodů je podle evropských měřítek hranice demence.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 09:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Děkuji za reakci, ale pan Kašpárek má svůj svět, na který mu nesmíte sahat. Evidentně neviděl dokumenty, jak děti zastřelí vlastní rodiče, když se je snaží dostat zpátky. Asi nezná pojem dětská práce, a to včetně polovojenských band. A jim velí a dodávají zbraně "seriózní pánové". Tam kmenové a klanové války byly vždy, jen je rozdíl v počtu mrtvých, když se bojuje s oštěpy a luky, nebo tdubička může do skupiny lidí vysypat celý zásobník.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 11:07 Reaguje na Karel Zvářal
Já beru, že lidi mohou mít jiný názor. Ostatně, proto sem chodím, protože při diskusi se mohu ledacos nového dozvědět. Kdyby tady všichni měli totožný názor jako já, tak se odhláím a už mě tady nikdo neuvidí. Akorát by se při výměně názorů měla dodržovat určitá pravidla slušnosti. Internet sice poskytuje pochybný pocit anonymity, ale znám portál kde by za takové útoky "agresora" odpojili a už by si nepodebatil.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 11:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jak níže píše p. Jirman, to jsou zločinné skupiny na úrovni mafie, které zcela vědomě "zaměstnávají" trestně nepostižitelné děti, navíc snadno zmanipulovatelné. A do této špinavé práce najmout nezralé jedince může buďto vypatlaná hlava nebo vyčůraná zlá povaha.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.3.2021 14:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Primitivní je takto složité téma zjednodušit na jeho tvrzení...

Navíc mi vadí to povyšování nad jiné země, světadíly, rasy, atd., které akorát ukazuje malost toho kdo to píše/říká...

Jinak pokud někdo považuje kritérium IQ za jedinou hodnotu inteligence (kdyby jste o tom pánové něco věděli, tak víte, že jsou různé druhy inteligence zakotveny i v našich "západních" vědách), tak značí většinou to, že mu jsou cizí inteligence jiných hodnotících kritérií.

Jinak v této zemi je vidět, že jsou všichni velice "inteligentní"... a podle toho to tu vypadá.... směřování naší země teď mají v rukou hloupý lidé schopní volit to co tu máme...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 15:39 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To není žádné povyšování. Evropani jsou v jiné fázi vývoje než třeba obyvatelé Afriky. Tady se rozvíjel průmysl, bylo třeba více používat mozek, zatímco na Černém kontinentu ten vývoj zastagnoval. Navíc byl rozparcelován na kolonie některých evropských zemí a jejic majitelé taky neměli zájem na tom, aby se z místního obyvatelstva stali myslitelé. Maximálně mohli sloužit jako dodavatelé levné pracovní síly.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 19:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže ubohé PR vystoupení místného kašpara? Normální...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 19:32 Reaguje na Karel Zvářal
Patří pod kašpara.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 16:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kašpárku, jste zkrátky věrný tradici:-) Slovo primitiv znamená: člověk na nízké úrovni, prostoduchý, zaostalý. Myslíte, že lovit poslední gorily, či zabíjet jejich strážce, chodí lidé vzdělaní, uvědomělí, empatičtí? Nebo jejich opak, tj. nevědomí, prostoduší hlupáci? Na koho ve společnosti to označení tedy sedí? Na normální, slušné lidi, nebo tzv. spodinu? A prosím o odpověď, ne že se nepříjemné konfrontaci vyhnete.
Odpovědět

Jan Škrdla

9.3.2021 20:40 Reaguje na Karel Zvářal
V celku máte pravdu. Ale korektnější by bylo uvést, že tyto národy jsou vývojově jinde.
Některé země na blízkém východě jsou kulturně-společensky v době 30ti leté války (tj. 17. století) a v některých částí Afriky jsou na úrovni středověku. To je fakt.
Samozřejmě v té době byly úplně jiné zbraně. (Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú vyrezávanú halúzku?...Dajtě mu do ruky aspoň lahký gulomet!)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.3.2021 21:00 Reaguje na Jan Škrdla
Zabít ochranáře je silně nekorektní i pro hloupého černouška, když už by nic nevěděl o objektu ochrany - místní turistické atrakci, kterou tu a tam mají k obědu. A kde je černoušek z buše vývojově v porovnání s námi, to snad nemusíme si říkat, ale mám ten dojem, že někdy pan Kašpárek je na jeho úrovni.
Odpovědět
Sl

Slovan

9.3.2021 08:48
Dejte ten park pod správu African Parks a udělají z toho druhou Garamabu!
Od roku 2016 do 2019 (poslední údaje) - žádný zabitý strážce, 90% snížení pytláctví slonů nebo růst populace kriticky ohroženého poddruhu žirafy a jiných druhů.

https://www.africanparks.org/the-parks/garamba
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

9.3.2021 11:07 Reaguje na Slovan
nejsem si jist, zda-li u Virungy by něco podobného bylo možné, těch kriminálních skupin a organizací je tam strašně moc
Odpovědět
Sl

Slovan

10.3.2021 21:40 Reaguje na Robert Jirman
Ona Garamba v tomhle nebyla dříve jiná než dnešní Virunga.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist