https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-stejskal-jak-se-dari-nejvetsim-antilopam-sveta-nadeje-stale-zije
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Stejskal: Jak se daří největším antilopám světa? Naděje stále žije

27.2.2021
Antilopa Derbyho.
Antilopa Derbyho.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Markéta Grúňová / Safari park Dvůr Králové
Vůbec největší antilopou na světě je antilopa Derbyho (anglicky giant eland).
 

Její počty ve volné přírodě se obtížně odhadují, protože největší populace se nacházejí na severu Kamerunu, ve Středoafrické republice a v Jižním Sudánu, tedy v místech, kde politická nestabilita a občanské války znemožňují cílenější ochranářskou činnost. Nicméně stále by to mohlo být nějakých 10 až 15 tisíc zvířat.

Úplně stranou od těchto východních populací pak žije skupina západních antilop Derbyho v senegalském parku Niokolo Koba. Těch je ale o dva řády méně než těch východních, tedy jen asi kolem 150.

Safari Park Dvůr Králové už několik let podporuje snahy o rozmnožení právě západních antilop Derbyho, které přímo v Senegalu vede český spolek Derbianus Conservation. V soukromých senegalských rezervacích Bandia a Fathala byly ustaveny záložní populace, v nichž během let přibývá malých derbíků, kteří by měli být v budoucnu vypuštěni zpět do volné přírody.

Kvůli covidu sice do chráněných území nesměli návštěvníci, to ale neznamená, že by se tam přestala rodit mláďata. Jejich období nastává právě na začátku roku a podle posledních zpráv přímo ze Senegalu se jich zatím v Bandii narodilo 13 a ve Fathale sedm. Celkem tedy dvacet mláďat, která udržují naději na přežití téhle hodně ohrožené antilopy.


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

27.2.2021 10:07
To nejsou občanské války ale kmenové války. Růst populace a následné boje o teritoria.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.2.2021 10:10 Reaguje na Kamil Krabice
Navíc mají k dispozici výdobytky moderní techniky, počínajíc pevnými drátěnými oky a zbraněmi konče.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist