https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sloni-sirotcinec-v-dobe-covidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sloní sirotčinec v době covidu

9.10.2021 07:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Jan Stejskal / Safari park Dvůr Králové
Když Daphne Sheldricková (tehdy ještě Woodleyová) v polovině 50. let minulého století přijela do keňského národního parku Tsavo, setkala se tam poprvé se sloními sirotky. Jmenovali se Samson a Fatuma a staral se o ně její budoucí manžel, David Sheldrick, jinak též dlouholetý šéf národního parku Tsavo East.
 
Zatímco mnozí vědci a ochranáři v té době seriózně argumentovali, že pro zachování hodnotného přírodního prostředí bude v Tsavu potřeba tisíce slonů vystřílet, Sheldrick byl přesvědčený, že si s celou situací příroda poradí (měl pravdu), a naopak se snažil pomáhat i jedincům, kteří by jinak neměli šanci přežít. Zmíněnou Fatumu například napadl lev, Sheldricka ale nechala, aby jí vyčistil a ošetřil rány. Chápala, že se jí snaží pomoct.

Foto | Jan Stejskal / Safari park Dvůr Králové

Sheldricková v Tsavu po boku svého muže strávila přes dvacet let a dokázala do volné přírody vrátit sirotky nejrůznějších druhů - nosorožce, zebry, lesoně, kudu, antilopy losí, impaly, dikdika, chocholatky, bahnivce či cibetky. Nejvíc ale přilnula ke slonům.

Když její manžel v polovině 70. let zemřel, musela z Tsava odejít a začala se o sloní sirotky starat v záchranné stanici při Nairobském národním parku. Během let se jí povedlo vybudovat fungující organizaci, která se v Nairobi a v Tsavu snaží sloní sirotky nejdříve zachránit a poté i vrátit zpátky do divočiny.

Úspěšná rehabilitiace slonů a fascinující příběhy, v nichž si zachránění sloni třeba vzájemně pomáhají pří prvních těžkých chvílích ve volné přírodě, pomohly k práci týmu Sheldrick Wildlife Trust přitáhnout pozornost veřejnosti a sirotčinec se postupně stal jednou z atrakcí Nairobi.

Foto | Jan Stejskal / Safari park Dvůr Králové

Stejně jako mnoha dalším ochranářským institucím, i Sheldrickům práci zkomplikoval covid. Sirotčinec byl víc než rok pro veřejnost zavřený, v červenci se ale podařilo setkání se sirotky obnovit. Počet návštěvníků je sice omezený a místa je potřeba si předem zamluvit, oproti návštěvám před covidem jsou však ty současné příjemnější.

Kolem provazu oddělujícího slůňata od lidí je zřetelně menší nával a lépe je slyšet i vyprávění ošetřovatelů, v němž jsou stále patrné hodnoty, k nimž se už před desítkami let hlásil David Sheldrick - úcta k životu a výrazná empatie vůči zvířatům.

Zaujal vás příběh Daphne Sheldrickové? Přečtěte si více v textu Jak vybudovat sloní sirotčinec aneb Příběh lásky Daphne Sheldrickové.


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist