https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-stejskal-zemrel-tony-fitzjohn-legendarni-ochrance-africke-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Stejskal: Zemřel Tony Fitzjohn, legendární ochránce africké přírody

25.5.2022
Tony Fitzjohn
Tony Fitzjohn
V pondělí 23. května v nemocnici v Los Angeles zemřel Tony Fitzjohn, legendární ochránce africké přírody.
 
Po letech bezcílného poflakování Afrikou se v roce 1971 dostal do keňské rezervace Kora, kde právě slavný George Adamson sháněl nového asistenta - toho předchozího mu zabil lev. Tonyho to neodradilo a po dalších 18 let společně se starým pánem a jeho bratrem Terencem pomáhali lvům i dalším zvířatům žít svobodně ve volné přírodě.

Na konci 80. let Tony Fitzjohn odešel do Tanzanie, kde se hlavně díky jeho úsilí podařilo obnovit rezervaci Mkomazi natolik, že mohla být vyhlášena národním parkem. Tony Fitzjohn v něm založil úspěšnou stanici pro záchranu nosorožců a psů hyenových.

Tony Fitzjohn
Tony Fitzjohn
Foto | GAWPT

Právě do této stanice Safari Park Dvůr Králové vrátil vůbec první nosorožce ze svého chovu do Afriky. ČR Tony Fitzjohn navštívil opakovaně, v roce 2014 například patřil mezi hlavní osobnosti, které ve Dvoře zapalovaly vatru s nosorožčí rohovinou. Naposledy přijel v roce 2019, kdy nám chtěl osobně říct, že opouští Mkomazi a pokusí se znovu pomoci Koře.

Tony měl obrovské charisma a dokázal být neuvěřitelně laskavý. Jako nespoutaná osobnost se dostával do konfliktů a spoustu lidí dokázal vytočit, zároveň byl ale okouzlující společník, byl nápaditý, vtipný, uměl vyjednávat a o věcech přemýšlel do hloubky. Byl přirozeně inteligentní a hodně empatický, někdy ale i pěkně ostrý.

Tony Fitzjohn a Jan Stejskal
Tony Fitzjohn a Jan Stejskal

Myslím, že potřeboval žít mezi divokými zvířaty, protože sám divoký byl. Moc jsem si ho vážil a setkání s ním patří k nezapomenutelným zážitkům - stále měl spoustu energie a úplně naposledy mi vyprávěl o výpravě do Jižního Súdánu, kde se podílel na hledání severních bílých nosorožců, kteří by možná ještě mohli přežívat ve volné přírodě. Jeho odchod mě strašně mrzí a je to bolestná rána pro ochranu přírody.

Zároveň je to ale i příležitost si připomenout, co všechno Tony Fitzjohn pro zvířata udělal, a vzít si inspiraci z toho, co pro něho samotného bylo důležité - a to odvaha navzdory všemu nebezpečí pokračovat v práci, která má smysl.


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

26.5.2022 18:47
Čest jeho památce! Podobné lidi tento svět potřebuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist