https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pribramska-radnice-v-lete-rozda-lidem-domaci-kompostery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příbramská radnice v létě rozdá lidem domácí kompostéry

29.4.2018 01:27 | PŘÍBRAM (ČTK)
Téměř 830 plastových nádob na bioodpad v létě rozdá lidem, kteří o ně požádali v dotazníkovém průzkumu.
Téměř 830 plastových nádob na bioodpad v létě rozdá lidem, kteří o ně požádali v dotazníkovém průzkumu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Příbram radnice získala dotaci z Evropské unie na pořízení domácích kompostérů. Téměř 830 plastových nádob na bioodpad v létě rozdá lidem, kteří o ně požádali v dotazníkovém průzkumu. Náklady jsou přes tři miliony korun, většinu pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí, sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
 

Lidé dostanou kompostéry zdarma, v prvních pěti letech budou v majetku města a poté přejdou do vlastnictví jednotlivých uživatelů. Radnice nyní hledá dodavatele kompostérů, vybrán by měl být v květnu. Dodací lhůta je deset týdnů, první kompostéry by tak Příbramští měli obdržet v červenci a srpnu. "Všichni víme, že by bylo ideální dát kompostéry na zahrádky právě teď, ale jsme limitováni termíny a podmínkami poskytovatele dotace, které bohužel nemůžeme ovlivnit," uvedl místostarosta Václav Švenda (TOP 09).

Poukázal na to, že lidé díky kompostérům nemusejí bioodpad nikam odvážet, ale zpracují ho na své zahradě. Díky tomu se ulehčí i příbramskému sběrnému dvoru s kompostárnou a město nebude muset platit tolik za svoz bioodpadu z veřejných nádob. "Nemluvě o tom, že mnohdy bioodpad končil i v komunálním odpadu," podotkl Švenda.

Pořízení dotovaných domácích kompostérů se podle něj osvědčilo i v jiných městech, někde zaznamenali až patnáctiprocentní snížení množství komunálního odpadu. Zkušenosti s podobnými projekty má ve středních Čechách třeba Beroun, plastové kompostéry letos rozdává lidem také radnice v Kolíně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist