https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pripadem-uhynu-ryb-v-rece-biline-se-zabyva-policie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Případem úhynu ryb v řece Bílině se zabývá policie

27.5.2021 01:48 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá.
Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Případem úhynu ryb v řece Bílině na Mostecku a Teplicku se zabývá policie. ČTK to řekl její regionální mluvčí Daniel Vítek. Ryby v řece uhynuly 2. května, vzorky, které odebral městský úřad v Bílině, ukázal na bakteriální infekci, nic toxického nepotvrdil ani rozbor vzorků odebraným Povodím Ohře.
 

Za úhynem může být podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského jsou za úmrtím zvířat vydatné deště, což podle jeho dřívějšího vyjádření potvrzuje i množství uhynulých ryb. Povodí jich eviduje osm. Podle očitých svědků však většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.

"Případem úhynu ryb jsme se začali zabývat na základě informací zveřejněných v médiích. Oslovili jsme všechny zainteresované složky, které na případu participují, a okolnosti, za jakých mělo k úhynu ryb dojít, prověřujeme, v současnosti nejsou k případu žádné nové relevantní informace," uvedl Vítek.

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá. ČTK to už dřív řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.

Každoročně rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila. Kromě kaprů ve vodě žijí například cejni či okouni.

Rybáři se zprvu domnívali, že za úhynem mohla být čistička odpadních vod, jež pod městem Most vypustila kvůli dešťům odpadní látky. Podle Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK), pod které čistička spadá, by ale odpadní látky hromadný úhyn ryb nezpůsobily. Vzorky odebrané povodím bakterie pocházející z odpadních vod obsahovaly, zda šlo o uniklý čistírenský aktivovaný kal, nebo nečištěnou surovou odpadní vodu, však laboratoř nedokázala určit.

Vážná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla loni Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Původce stále není znám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

27.5.2021 14:27
Je to jasné, že takový článek zůstane bez povšimnutí a policie může šetřit sto let, široko daleko od řeky Bíliny není nic, co by patřilo Agrofertu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist