https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodovedci-zacali-v-brdech-s-dlouhodobym-sledovanim-vyskytu-dutohlavky-horske
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodovědci začali v Brdech s dlouhodobým sledováním výskytu dutohlávky horské

5.7.2022 01:01 (ČTK)
Dutohlávka horská aktuálně roste zhruba ve 20 lokalitách v Česku. Na 80 až 90 procentech svých nalezišť již vymizela.
Dutohlávka horská aktuálně roste zhruba ve 20 lokalitách v Česku. Na 80 až 90 procentech svých nalezišť již vymizela.
Zdroj | ČSOP
Přírodovědci začali ve třech oblastech v Brdech s dlouhodobým sledováním výskytu dutohlávky horské, což je vzácný druh lišejníku. Projekt potrvá minimálně pět let, zřejmě mnohem déle. Každý rok odborníci lokalitu výskytu vyfotografují a následně snímky vyhodnotí pomocí speciálního počítačového programu. Tím se objasní přírůstek či úbytek populací. V lokalitách budou umístěna také klimatická čidla, která zaznamenají teplotu a vlhkost, informoval ČTK Martin Třešňák z Českého svazu ochránců přírody.
 

Dutohlávka se v Brdech vyskytuje na suťových polích v pěti oblastech. Lépe se jí ale daří například na Šumavě. Odborníci budou výsledky měření porovnávat se záznamy z obdobného sledování dutohlávek na Šumavě. Bude tak možné porovnat optimální podmínky s těmi hraničními a získat údaje pro případnou záchranu lišejníků.

Dutohlávka horská aktuálně roste zhruba ve 20 lokalitách v Česku. Na 80 až 90 procentech svých nalezišť již vymizela. V době ledové zřejmě patřila k nejhojnějším druhům lišejníků na českém území, s postupným oteplováním začala podle přírodovědců ve střední Evropě ubývat.

Ve Skandinávii tvoří dutohlávka významnou součást potravy polárních sobů. Lidé ji také často využívají k dekorativním účelům, kdy její stélky zdobí například věnce. Pro biology je významným modelovým lišejníkem, který odhaluje historii krajiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

6.7.2022 11:16
Jak velký grant byl na to uvolněn a z jakých zdrojů ?
Vydrží to průměrnému ekošlápkovi min. do důchodu ?
Třeba ten výzkum křečků u Přerova zklamal, těch pár mio bylo hned fuč.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist