https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pristav-v-hodonine-prosel-posouzenim-vlivu-na-prirodu-bude-nejvetsi-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přístav v Hodoníně prošel posouzením vlivu na přírodu, bude největší v ČR

5.8.2021 11:39 | HODONÍN (ČTK)
ŘVC tak musí do zahájení stavby splnit několik podmínek. Ilustrační foto
ŘVC tak musí do zahájení stavby splnit několik podmínek. Ilustrační foto
Foto | Radek Linner / Wikimedia Commons
Ředitelství vodních cest (ŘVC) začíná s výběrovým řízením na projektanta rekreačního přístavu na Baťově kanále v Hodoníně, který bude s 80 místy největším rekreačním přístavem v republice. Záměr úspěšně prošel posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). Podání žádosti o územní rozhodnutí je plánováno na podzim 2022, kdy bude nutné mít vyřešenu změnu územního plánu i vykoupeny pozemky. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.<
 

Plánovaná stavba je v blízkosti evropský významných lokalit a ptačích oblastí. Například v lokalitě Očov roste řada vzácných rostlin, jako jsou česnek hranatý, konitrud lékařský nebo pryšec bahenní. V ptačí oblasti Soutok - Tvrdonicko hnízdí i zimuje na 240 druhů ptáků. Významné je hnízdění orla královského a typickým druhem je čáp bílý, který ve třech lesních koloniích hnízdí společně s volavkami popelavými.

ŘVC tak musí do zahájení stavby splnit několik podmínek. S předstihem alespoň tři roky před začátkem stavební činnosti musí začít dvakrát ročně kosit plochy dosud zanedbávaných lučních porostů v severní části pozemku. Dále musí přesadit populaci česneku hranatého, vytvořit soustavu kompenzačních tůní nebo zajistit podrobný průzkum dotčeného území zejména z hlediska výskytu bobra evropského a průzkum širšího území za účelem zmapování modráska bahenního a modráska očkovaného.

"Podmínky procesu EIA jsou zcela standardní a konstruktivní, nepředstavují tak žádnou komplikaci pro výstavbu přístavu a budou tvořit nedílnou součást stavebních prací. Předepsané sečení luk plánujeme zahájit ještě letos na podzim a momentálně jej administrativně připravujeme," uvedl Bukovský.

Stavba by mohla začít koncem roku 2023. Zprovoznění přístavu je v plánu s krátkým odstupem po dobudování plavební komory Rohatec. Tam má být dodavatelem společnost SWIETELSKY stavební s vítěznou cenou 208,9 milionu korun bez daně, avšak zakázku nyní řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V plánu bylo zahájení výstavby letos v březnu s cílem otevřít novou vodní cestu před sezonou na jaře 2023. Nakonec se zřejmě budou obě stavby nějaký čas překrývat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.8.2021 13:09
To to trvalo !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.8.2021 14:27 Reaguje na smějící se bestie
v nejlepším případě je to parkoviště pro hausboaty, nebo jste četli něco o nafukovacím kanále?
Odpovědět
os

orb slavík

5.8.2021 21:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pro komerci neplatí žádná pravidla. Je po tom poptávka, jsou na to peníze,vodní turisté to chtějí, stavbaři si přijdou na své. Ptáci a rostliny se bránit neumí, komu z lidí by to vadilo, tak ten bude nazván ekoteroristou, který brání rozvoji oblasti, něco se tam na oko udělá, aby se neřeklo a je vymalováno. Za nějakou dobu se zapomene co tam rostlo a hnízdilo. Po čase se oznámí, že je třeba otevřít třeba novou sjezdovku, nebo si někdo chce nějaký boss postavit chatu v centru národního parku. Postupně se zlehčí argumenty, které tomu brání, vymění se nebo zastraší úředníci, kteří by se tomuto procesu bránili, stavby se provedou. Centra začnou užívat tisíce spokojených lidí a koho zajímá, že v těchto místech měli třeba tokaniště tetřívci. Abych nebyl úplný pesimista, jsou i místa, kde díky moudrým lidem je příroda zatím v bezpečí
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.8.2021 11:26 Reaguje na smějící se bestie
Ano, podle vás bude líp. Této Zemi, až podobné zázraky technokratů zakroutí krk přírodě, a Země se pak zbaví toho odporného dvounohého hmyzu, který se zde rozmnožil.
Lidovci, ODS, ANO i ČSSD, všichni na tom rádi korunky, ale následky ponesou lidé.
Jsou to otevřené dveře pro DOL, to ví i malé dítě. Doufám, že tam někde žijete.
<rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist