https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-tisice-ptaku-jsou-sloupy-vysokeho-napeti-hrozbou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro tisíce ptáků jsou sloupy vysokého napětí hrozbou

22.8.2018 00:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pro volně žijící ptáky představují nebezpečí sloupy vysokého napětí. Ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci, čápi bílí (na snímku).
Pro volně žijící ptáky představují nebezpečí sloupy vysokého napětí. Ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci, čápi bílí (na snímku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava
Kromě skleněných ploch, do kterých ptáci narážejí, představují další nebezpečí pro volně žijící ptáky sloupy vysokého napětí. Ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci, čápi bílí. K zabezpečení několika takových sloupů došlo nedávno i v Zoo Ostrava.
 

Ke zranění ptáků dochází průchodem elektrického proudu a teplotou elektrického oblouku (3000-7000 °C) při zemním spojení způsobeném roztažením křídel při dosedání nebo vzlétání ptáků z rovinných konzolí na sloupech elektrického vedení. Nejvíce jsou ohroženi velcí ptáci – orli, čápi, výři a další. V České republice je více než 700 tisíc sloupů elektrického vedení o napětí 22 000 V. Jenom menšina těchto sloupů je konstruována tak, aby na nich nedocházelo ke zraněním a následným úhynům velkého množství ptáků. Většina sloupů má naopak konstrukci s kovovou konzolou, na které jsou směrem nahoru vertikálně upevněny izolátory s vyvedenými dráty o výše uvedeném napětí. Při dosednutí na tuto kovovou konzolu pak stačí letmý kontakt křídla s drátem a dojde k výboji.

Ochranné návleky na sloupech vysokého napětí v Zoo Ostrava.
Ochranné návleky na sloupech vysokého napětí v Zoo Ostrava.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava

Již několik let je uzákoněna povinnost pro majitele vedení 22 kV zabezpečit do roku 2024 tyto nebezpečné typy sloupů tak, aby k úhynům nadále nedocházelo. Byla vyzkoušena řada opatření snižujících počet zraněných a usmrcených ptáků. Některé se ukázaly být nepříliš účinné, např. dosedací berličky či hřebeny zabraňující dosednutí. Jako vhodné se jeví instalace plastových návleků těsně u izolátorů, protože při kontaktu s plastem nedochází k elektrickému výboji.

Pět nezajištěných sloupů bylo zjištěno i v areálu ostravské zoo – v místě, kde s oblibou loví dravci a sovy drobné hlodavce. V přilehlém okolí louky navíc hnízdí káně lesní, poštolky obecné, krahujci obecní a puštíci obecní. „Kontaktovali jsme proto majitele sloupů ČEZ Ostrava s žádostí o úpravu sloupů,“ říká Otakar Závalský, odborný pracovník zoo a koordinátor biodiverzitních opatření. Pracovníci ČEZ na všechny sloupy nainstalovali ochranné plastové návleky. „Věřím, že tímto opatřením se možnost zásahu dosedajících ptáků elektrickým výbojem snížila na minimum. Již v prvních dnech po instalaci jsme zde pozorovali jak lovící káně lesní, tak poštolka obecná bezpečně dosedají na ošetřené sloupy,“ dodává Otakar Závalský.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist