Proč je lepší létat letadlem, než jezdit autem? Protože se tím sníží emise CO2
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
„Některá doporučení, která lidem předkládají vládní agentury či nevládní organizace, jsou v prostředí Evropské unie neúčinné,“ říká Grischa Perino, ekonom přednášející na University of East Anglia. Důvodem je, že většina odvětví, v jejichž rámci se doporučuje uspořit osobní uhlíkovou stopu, jako snížení spotřeby elektrické energie výměnou žárovek či neúsporných spotřebičů nebo omezení letů letadly, jsou zastropovány emisními povolenkami.
Podle jeho matematického modelu spotřebitelských preferencí by se klidně mohlo stát, že některá doporučení budou paradoxně kontraproduktivní a povedou celkově k větším emisím skleníkových plynů.
„Předpokládejme, že by někdo chtěl letět z Londýna do Glasgow. Let letadlem má na svědomí více emisí skleníkových plynů, než kdyby člověk tuto cestu absolvoval autem,“ popisuje příklad Grischa Perino. „Jenže emise skleníkových plynů z letecké dopravy jsou offsetovány v rámci obchodování s emisemi. Někdy i samotné letecké společnosti nabízejí i vlastní offsety. Rozhodnutí jet osobním automobilem tak nakonec povede k tomu, že vzniknou emise skleníkových plynů, které nejsou systémem obchodovatelné. “
„Výměna žárovek nebo omezení létání nemají na celkové emise skleníkových plynů vliv. Úspory emisí se v rámci obchodování s emisními povolenkami využijí v jiném odvětví,“ říká Perino. Celkové emise, které lze v rámci systému obchodování vypustit, jsou ale dány.
Jednou z oblastí, které stojí mimo systém obchodování s emisemi, je zemědělství. Čili omezení spotřeby masa může skutečně vést ke snížení emisí skleníkových plynů, dodává Grischa Perino.
Perino však nijak nezpochybňuje nákup úsporných spotřebičů. „Investice se časem vrátí v nižším účtu za energie. Šetrné technologie mohou vést i ke snížení jiných dopadů na životní prostředí. Jenom nevedou ke snížení skleníkových plynů,“ vysvětluje Grischa Perino.
Pokud někdo chce snížit dopady své osobní spotřeby na klimatické změny, měl by se zaměřit na oblasti, které nejsou kryté systémem obchodování s emisními povolenkami,“ říká Perino. To znamená například méně jezdit osobním autem, jíst méně masa nebo řádně zateplit dům. Tyto oblasti totiž nejsou kryté evropským systémem obchodování s emisemi, přestože v celkovém součtu představují více jak polovinu evropských emisí skleníkových plynů.
Jinou cestou je podle Perina tlak na politiky, aby zpřísnili podmínky obchodování a například sektoru výroby elektrické energie ubrali vydané povolenky. Variantou je, aby lidé sami vykoupili emisní povolenky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
jj zase krásná arguementace ala jasan :) - 4. 2. 2013 - pragerzVy věříte krásně upraveným a přefiltrovaným číslům, vyloženým tak důvěryhodnými servery jako jsou novinky (on-line propaganda práva) Ta zpráva kterou u nás přetiskly novinky o nižším vlivu lidmi produkovaných emisí na globální teploty - nutno poznamenat že zpráva -tedy ani ten přepis - celou jsem byl líný hledat..-nepopírá ani globální oteplování, ani to že se na něm člověk podílí..Za pavědecký nesmysl pak můžete považovat celou meteorologii a klimatologii, protože to jsou 2 obory které s tím souvisí nejblíže a jejichž vrcholní představitelé na vyhodnocování skleníkových plynů na atmosféru pracují.. Energetické štíty, podpora oze? pokud by to nebylo děláno ala česko, tak to znamená úspory a to nejen v emisích ale i finanční. Bohužel podpora OZE v ČR = podpora politiků pro jisté podnikatelské subjekty (mimo jiné ČEZ) které na tom vydělají a všichni ostatní jim to platí - ve skutečnosti to není žádná podpora OZE ale podpora zisků těchto (mnohdy na politiku napojených) osob a firem.. Ale jistě by bylo lepší v souladu s ODS energetickou koncepcí podporovat další bloky temelínu za stovky miliard a dotovat ceny elektřiny jim, že.. - nejen celá evropa jde směrem opačným.. Již nyní byla díky těmto snahám (ne těm českým) významě snížena spotřeba a emise spalovacích motorů, snížena spotřeba zdrojů osvětlení, sražena cena fotovoltaických panelů na využitelnou úroveň atd atd.. |