https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prodej-vanocnich-stromku-pres-internet-sdruzeni-pestitelu-se-obava-omezeni-stanku-kvuli-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodej vánočních stromků přes internet? Sdružení pěstitelů se obává omezení stánků kvůli koronaviru

27.10.2020 18:19 | HRÁDEK U SUŠICE (ČTK)
Když stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat nebo vyhodit,upozorňuje sdružení. Stromky většinou nelze ani nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy," vysvětluje jeho místopředseda.
Když stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat nebo vyhodit,upozorňuje sdružení. Stromky většinou nelze ani nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy," vysvětluje jeho místopředseda.
Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není podle Sdružení pěstitelů vánočních stromk reálný. ČTK to řekl jeho místopředseda František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii a varuje, že by to mohlo obor zlikvidovat.
 

"Narážíte hlavně na problém neochoty přepravních společností vozit stromky náchylné na poškození, ale také neúměrného zvýšení jejich ceny o dopravní náklady," uvedl Valdman. "Trápí nás velká nejistota, zda bude prodej nějak omezen vládními nařízeními, protože když už stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat nebo vyhodit," dodal.

Sdružení je přesvědčeno, že při venkovním prodeji vánočních stromků, kde se na prodejních místech neshlukují lidé, není problém zajistit odstupy a prodej podle sdružení nepředstavuje epidemické riziko.

Stromky většinou nelze nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry, upozornil Valdman. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy. Navíc jsou připravené, nastřihané a dotvarované, aby se letos prodaly," uvedl. Dodal, že by to dopadlo i na pěstitele, kteří mají příjem jednou ročně. Absence letošního prodeje vánočních stromků v normálním rozsahu by znamenala faktickou likvidaci oboru, varovalo sdružení.

"Nedostatek možností nákupu vánočních stromků by také nutil lidi získat stromek jinou cestou, například krádeží v lese, protože bez něj nebude chtít zůstat nikdo, obzvlášť v letošním náročném roce," řekl Valdman. Tento fenomén už přitom podle něj z ČR téměř vymizel.

Ceny stromků zůstanou na loňské úrovni, ale regionálně rozdílné. Některé druhy budou levnější, předpokládá sdružení. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení předpokládá, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Stříbrný smrk má přijít na 350 až 450 korun, což by bylo méně než loni. Smrk ztepilý vyjde na 300 až 400 Kč, borovice na 400 až 500 Kč. Kvalitních stromků je podle Valdmana dost, nabídka druhů i velikostí je pestrá.

Češi ročně spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 75 procent, stříbrného smrku 15 procent, klasického smrku a borovice asi deset procent. Dovozy tvoří asi polovinu prodejů, prodej umělých stromků klesá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist