https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/program-zelena-usporam-bude-prerusen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Program Zelená úsporám bude do jara přerušen

25.10.2010 16:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvůli výraznému počtu žádostí v posledních měsících je program Zelená úsporám do konce roku 2010 pozastaven," uvedla Rut Bízková.
Kvůli výraznému počtu žádostí v posledních měsících je program Zelená úsporám do konce roku 2010 pozastaven," uvedla Rut Bízková.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Pátek 29. října bude poslední termín, kdy bude možné podat žádost o dotace v rámci programu Zelená úsporám. O přerušení přijímání žádostí, které bude trvat do 1. února příštího roku, informovalo dnes Ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

Hlavním impulsem pro tento krok byl podle MŽP obrovský nárůst počtu žádostí v posledních měsících. „Kvůli tomu je program Zelená úsporám do konce roku 2010 pozastaven. Vzhledem k vysokému počtu přijímaných žádostí je nutné překontrolovat jejich správnost a úplnost, vše vyhodnotit a všechny podané žádosti zpracovat. Je tak zaručeno, že žádosti budou řádně posouzeny a údaje zkontrolovány,“ vysvětluje náměstkyně MŽP Rut Bízková.

Do programu Zelená úsporám si od dubna 2009 podalo 200 tisíc domácností celkem přes 50 tisíc žádostí. Ředitelka programu Zelená úsporám Irena Plocková poukázala na disharmonii, kdy reálně vyčerpáno bylo pouze zhruba 10 500 žádostí. Poslední možnost podat žádost tak bude tento pátek, kdy budou krajské pobočky SFŽP mimořádně otevřeny od 8 do 16 hodin. Příjem žádostí na bankách pověřených administrací skončil dnes odpoledne.

"Žádný dotační program není nárokový. Každý zájemce o dotace tedy musí připravovat rekonstrukci s vědomím, že ji skutečně potřebuje a nemusí na dotaci dosáhnout," stojí na stránkách SFŽP jako odpověď na otázku, co mají dělat lidé, kteří nestihnou žádost podat. Prý se jim ale investice vyplatí vždy, ať už zhodnocením ceny nemovitosti nebo úsporou nákladů na vytápění, stojí na stránkách SFŽP.

Zájemců, kteří již žádost a projekty podali, se toto oznámení netýká. Jejich žádosti budou průběžně kontrolovány a v případě správnosti postoupeny do schválení Radou fondu. U žádostí analyzovaných v minulých týdnech však byla chybovost zhruba 50 % a nelze je tedy zodpovědně připravit k projednání a odsouhlasení, říká ministerstvo.

Program bude znovu pokračovat od 1. února 2011. „Budeme se snažit dodržet tento termín, protože tím se startuje další stavební sezóna. V květnu už se staví a jelikož nějaký čas zabere i administrativa, obnovit program 1. března by už mohlo být pozdě,“ uvedla Bízková a dodala, že MŽP bude usilovat o zpřístupnění programu pro všechny kategorie žadatelů.

Ministerstvo již dříve zastavilo přijímání žádostí o dotace na zateplení panelových domů.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist