https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/program-zelena-usporam-vyhlasil-stop-pro-panelove-domy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Program Zelená úsporám vyhlásil stop pro panelové domy

24.8.2010 11:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že dnes od 15.00 hodin dočasně přerušuje přijímání žádostí pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Dosud přijaté projekty budou zpracovány podle dosavadních pravidel, nově by se financování energetických úspor v panelových domech mělo rozeběhnout na jaře. Dotace pro ostatní bytové domy a rodinné domy pokračují a budou i nadále financovány beze změn, ujišťuje ministerstvo.
 

Pražské sídliště
Dotace na zateplení paneláků končí, začít by měla zase na jaře příštího roku
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: ŠJů/Wikimedia Commons

Přijímání žádosti zastavil Státní fond životního prostředí (SFŽP) kvůli tomu, že se v poslední době do programu hlásí velké množství projektů, u kterých není jasné, zda skutečně peníze využijí či nikoli. To vychází z pravidel programu. Majitelé rodinných domů žádají peníze z programu Zelená úsporám až po proběhlé investici, zatímco velké bytové domy, ať už panelové nebo cihlové, si nejdříve nechají rekonstrukci schválit a až po té se pustí do realizace.

„Jenže když dojde na lámání chleba, tedy na investice, bytová družstva nebo společnenství vlastníků zjistí, že si půjčku na stavební práce nejsou ochotni vzít“, říká mluvčí SFŽP Lenka Brantová. Fond ale musí peníze na schválené žádostí blokovat právě na účel konkrétní přestavby. „Chceme se vyhnout tomu, abychom alokovali peníze na realizace, které neproběhnou, když by se ty peníze daly použít jinde,“ vysvětlila Ekolistu.cz Brantová. Panelové domy představují velké investice už jen kvůli své velikosti. "Jedná se o domy až o dvou stech bytech, to je nesrovnatelné s deseti až dvaceti byty v běžných činžovních domech," vysvětluje Brantová, proč se změny nedotknou všech bytových domů.

Od 1. září 2009, kdy se mohly panelové domy začít do programu hlásit, do konce roku 2009 přijal Státní fond 13 žádostí, od ledna do června letošního roku to bylo 263 žádostí a od 1. 7. do 22. 8. 423 žádostí. "Celkem je to tedy 699 žádostí za 2,5 miliardy korun. Proti tomu stojí 12 realizovaných a proplacených žádostí pro panelové domy za 32,5 milionu korun," sdělila pro Ekolist.cz Lenka Brantová.

Fond si tak chce přes zimu vzít oddechový čas, aby zjistil, kolik reálně bude panelovým domům proplácet. Výsledky analýzy budou zveřejněny začátkem příštího roku a mají se stát podkladem pro další pokračování programu. Nové příjímání žádostí pro panelové domy by mělo začít zase na začátku stavební sezóny v roce 2011.

Program Zelená úsporám byl zahájen 22. dubna 2009 a nejdříve byl určen jen pro rodinné a nepanelové bytové domy. Program je financován z prodeje kjótských povolenek, těch dosud Česká republika prodala za 18,2 miliardy korun. Při spuštění programu se počítalo s celkovou částkou kolem 25 miliard korun. Dotace na zateplení domů, výstavbu pasivních domů a výměnu topení za příznivější pro životní prostředí by měly skončit 31. 12. 2012.


reklama

 
Hugo Charvát
 twitter
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist