https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-biosmrst-zmapuje-nepuvodni-druhy-zivocichu-a-rostlin-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt Biosmršť zmapuje nepůvodní druhy živočichů a rostlin v Česku

19.5.2023 01:43 | PRAHA (ČTK)
Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo zhruba 14 000 nepůvodních druhů. Invazní jsou ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat jak biologickou rozmanitost, tak ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví.
Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo zhruba 14 000 nepůvodních druhů. Invazní jsou ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat jak biologickou rozmanitost, tak ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví.
Biologové budou společně s veřejností mapovat rozšíření vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin v Česku. O projektu Biosmršť, který se uskuteční poslední květnový víkend, informoval Botanický ústav Akademie věd ČR. Do projektu se může zapojit každý, stačí si nainstalovat jednu z určovacích aplikací a následně zaznamenávat svá pozorování.
 
Zdroj | Botanický ústav Akademie věd ČR

Aplikace jako například iNaturalist navíc dobrovolníkům pomohou s určováním jednotlivých druhů. Akce je podle organizátorů ideální například pro školy nebo přírodovědecké kroužky, protože může sloužit jako interaktivní pomůcka k vysvětlení biologických invazí.

"Údaje, které dobrovolníci zaznamenají, budou poskytnuty Nálezové databázi ochrany přírody, a poslouží tak nejen vědcům, ale i ochráncům přírody," řekl entomolog z Výzkumného ústavu rostlinné výroby Jiří Skuhrovec.

Krátkodobé akce zaměřené na mapování druhové bohatosti rostlin či živočichů, tzv. "Bioblitz", se konají současně v 11 evropských zemích. V Česku organizují projekt vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo zhruba 14 000 nepůvodních druhů. Invazní jsou ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat jak biologickou rozmanitost, tak ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.5.2023 07:43
O tom se mluví už hodně dlouho a stále - nic.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.5.2023 07:45
Místo průzkumu by se s tím mělo něco dělat. Ten průzkum jsou akorát zbytečně vyhozené prachy na informaci, kterou už dávno máme.
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.5.2023 15:46
Podle mne je to stále problém, který má v hlavě pouze pár lidí, kteří se o přírodu zajímají alespoň částečně více než průměrně. "Veřejnost obecná" o tom téměř netuší.

Osobně se snažím páchat nenásilnou osvětu alespoň mezi zahradníky a zahrádkáři, a celkem se mi daří přesvědčovat lidi, aby neblbnuli s kultivary, hybridy, tújemi a smrkovými živými ploty, k čemuž pak přidávám školení o "útěku vetřelců ze zahrádek" a někdy zlověstně přidávám i "genetické znečištění šířícím se pylem" :D
Plus chodím po krajině a ničím sebemenší rostliny netýkavek, líčidel, klejich, a dokonce jsem tu už potkal a zahubil i tu mrchu křídlatku, kterou na to stanoviště stopro někdo vysadil úmyslně, protože se tam prostě jinak nemohla dostat :/ (-_-)

Beztak si myslím, že by se velmi mělo dbát především na kontrolu zahradnictví a zahrad. Jenže to by zase lid prostý zase vzal jako... hmhm... diktát vlády? Extra různí pěstitelé a chovatelé (kteří tedy mj. jsou proslulí tím, že vysazují/vypouštějí/vyhazují nepůvodní druhy kde se dá...)
Ruku na srdce - příroda má vždy přednost. Jsme na ní PLNĚ závislí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.5.2023 11:00 Reaguje na Anyr
Nechcete to zkusit s tou křídlatkou na březích Odry a Olše? Tu ji
jsou doslova hektary a ne že jste ji už potkal. Tu ji nikdo nesázel
a nesází. Šíří se při povodních a je to doslova marný boj stojící
miliony. Stala se paradoxně úkrytem pro zvířata a mnoho druhů hmyzu,
který přezimuje v jejich dutých stvolech. Na podzim se hmyz cpe jejím pylem a svými kořeny zpevňuje břehy před vymíláním vodou.
Ono asi nezbude nic jiného, než se s některými nepůvodními druhy
smířit a nedělat zbytečnou práci, která tu vydrží maximálně do
další povodně. Pak je to totéž a firmy zabývající se její
chemickou likvidací mají zajištěnu práci do nekonečna.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.5.2023 07:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Semínka křídlatky se nešíří ani tak povodněmi, jako spíše vzduchem, protože jsou droboučká a lehká. Když pojedete vlakem ze Suchdola na Nový Jičín, kolem trati jou doslova kilometry křídlatky a povodně tam nebyly ani v roce 1997. V době zrání semen stačí jeden vlak, který projede a přesune ta semena stovky metrů daleko.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.5.2023 09:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Křídlatka je morem každé neobhospodařované plochy
a na vině je absence tohoto neobhospodařování. Kdysi
byly i ty vrbiny kolem řek spásány kozičkáři a koseny na seno pro podestýlku. Dnes je to ráj náletů a taky té křídlatky. Bohužel takto dopadne většina
krajiny, když se nebude udržovat a ponechá se jen přírodě, která nerozeznává nepůvodní a invazivní
rostliny od těch původních. Dává šanci těm, které
jsou úspěšnější, ale na to už přišel kdysi Darwin.
Na malém kousku to budiž lze, ale na kilometrech
čtverečních je to už pouze o smíření se s novou
situací.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

21.5.2023 23:11
O invazivních druzích to není jen o křídlatkách ale jak bylo správně napsáno o 14000 druzích. tedy i o Medvídcích mývalech ,želvách nádherných,bolševních velkolepých, zdůraznuji jeleny sika a danky skvrnité a mnoho dalších ,o některých ani nevím , nebo mne nenapadne ,že se jedná o invazivní druh. Je tedy správné zveřejnění a mapování bylo by správné pokračovet at je to označení v zahradnictví ,at je to osvěta.Podívejte se co dělá Austrálie a určitě ví proč Zvažme kam jsme se s invazivními druhy dostali jak devastují krajinu velká stáda jelenů sika a danků,co nám tu tropí mývalové na drobném ptactvu atd. JOsef Valenta
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist