https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-rokling-zmapoval-pet-desitek-rokli-v-prirode-nadsenci-je-i-uklizeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt Rokling zmapoval pět desítek roklí v přírodě, nadšenci je i uklízejí

13.10.2023 11:43 | VSETÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | LaSo / Wikimedia Commons
Projekt Rokling, který mapuje rokle v přírodě, se postupně rozšiřuje. Aktivita, která podporuje trávení volného času v přírodě, vznikla na Valašsku v roce 2021. Zmapováno bylo 12 roklí, nyní je jich pět desítek, a to v Beskydech, Jeseníkách i Českomoravské vrchovině. Kvůli projektu vznikl web a skupina na facebooku, kde je možné sdílet tipy a zážitky s ostatními. Součástí je také pravidelný úklid některé z vybraných roklí, sdělil ČTK zástupce Roklingu Ivo Škrobák.
 

O uplynulém víkendu uklidila skupina z rokle Jasenky 920 kilogramů odpadu. "V neděli se u Zemánků na Jasence sešlo 29 nadšenců ze všech generací a společně uklidili rokli Jasenky v úseku od Zemánků po první serpentinu na Dušnou. Jen na tomhle krátkém úseku posbírali a z rokle vytahali 920 kilogramů odpadu, který byl v pondělí předán do sběrného dvora na Bobrkách. Desítky pneumatik, lahve, nepotřebný stavební materiál, stará trouba, hrnce, kabely, igelity, plechovky, to je jen částečný výčet nepořádku, který se podařilo uklidit," uvedl Škrobák.

"Celý tým roklingu doufá, že rokle Jasenky už zůstane čistá a společně si budeme naši krásnou valašskou přírodu lépe chránit," poznamenal Škrobák.

V databázi je pět desítek roklí. "U popisu každé rokle najdou hledači dobrodružství mapu, navigaci na parkoviště, čas trasy, obtížnost od lehkých modrých až po černé těžké i další tipy a doporučení," uvedl dříve autor projektu Petr Hurta. Rokling je podle něj výbornou rodinou aktivitou. "Kromě fyzické kondice pomáhá rozvíjet mentální schopnosti k překonávání překážek, posiluje přátelství mezi členy rodiny, připravuje situace s potřebou vzájemné pomoci a umožňuje sdílet radost ze zdolání rokle," uvedl Hurta.

Vznik projektu ovlivnila pandemie koronaviru, kdy nebylo možné cestovat, Hurta se svou rodinou začal více prozkoumávat přírodu na Valašsku a objevili rokle.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

13.10.2023 12:03
Ano, hlavně všude parkoviště a vybudovat turistické trasy a informační panely, nejlépe nerezové. A co nejvíc lidí, to příroda ocení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.10.2023 14:49 Reaguje na Petr
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist