https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/hledali-jsme-jak-udelat-rodinny-vylet-zajimavy-i-pro-deti.tak-vznikl-rokling-rika-petr-hurta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hledali jsme, jak udělat rodinný výlet zajímavý i pro děti. Tak vznikl rokling, říká Petr Hurta

15.7.2022 07:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Velká objevitelská výprava.
Velká objevitelská výprava.
Zdroj | Rokling
Na počátku bylo jednoduché přání – zůstat v pohybu i v časech karantén a koronaviru. „Nemohli jsme cestovat, a tak jsme jako rodina začali více prozkoumávat naše krásné Valašsko,“ vypráví Petr Hurta, zakladatel roklingu. „A protože máme děti, tak před námi byla výzva, jak výlety udělat zajímavé i pro ně.“ A tak to všechno začalo. Objevili rokle. Část naší přírody, kde to i pro malé děti nikdy není nuda, vše doslova za rohem, pár minut od domu.
 
Čeho může být člověk svědkem, co se dá zahlédnout, když půjde roklí, a ne cestou?

Rokle je místem, kde je příroda ve své původní formě. Krásně neudržována, dobrodružná, občas obtížně prostupná.

Je v ní spousty života po celý rok. Mění se, eroduje a díky tomu je v ní vidět kamenné podloží, zajímavé stromy, kytky i živočichové.

A také, samozřejmě, žádní lidé. Je tu tedy možnost přírodu si užít autenticky, bez rušivých vlivů.

Petr Hurta.
Petr Hurta.
Zdroj | Rokling

Je to spíš o adrenalinu, nebo endorfinu? Vstupujete to rokle jako pozorovatel, nebo dobyvatel?

Ani jedno, je to prostá radost z krásy světa kolem.

Trochu adrenalin je to pro děti, které svýma dětskýma očima vidí některé úseky možná více dramaticky. A rozhodně je to baví.

Rokle také symbolicky poskytuje možnost vnímat ji jako cestu – z temného údolí k prameni a nakonec na hřeben – s novou perspektivou.

Zvlášť pokud nemáte nejlepší den, je to možnost, jak si rokling užít jako meditaci ke zlepšení nálady.

Nečekaná krása a divočina.
Nečekaná krása a divočina.
Zdroj | Rokling

Držíte se toho, že do přírody v roklích nezasahujete?

Do rokle se snažíme nezasahovat vůbec. Kmeny, které tam už leží, rádi využíváme jako most. V roklích také nic nestavíme. Je to prostě divoká příroda, která má zůstat stejná.

Pokušení něco tam změnit ale občas neodoláte. Vynášíte odpadky, čistíte kousek lesa…

Jasně, to je ale úplně něco jiného. V batohu nosíme pytel a snažíme se posbírat odpadky, které v ní najdeme. Někdy je to docela kuriózní nepořádek: hračky, nočník nebo kamna.

Takže rokling je i výlet spojený se sběrem odpadků?

Ano. Někdy je jich tolik, že úklid vyžaduje zvláštní akci. Naposled jsme uklidili rokli na Vsetíně, s výsledkem 10 pytlů odpadků a šest pneumatik, které jsme pak odvezli do sběrného dvora.

Už několikrát nás „překvapila“ velikost pneumatik. To je vcelku obvyklý artikl, ale když je to pneumatika z traktoru, tak je to pro tři chlapy na hodinu práce, aby ji z rokle dostali ven.

Co se dá od roklingu očekávat?

Rozhodně to není jednoduchá turistika. Nevede tu pohodlná značená stezka, cestu si musíte sami najít.

A k tomu je potřeba spolupráce, zvláště když vezmete děti. Bez spolupráce to nejde. A to je další zajímavý aspekt roklingu. Posiluje přátelství, soudržnost. Je to vlastně takový teambuilding pro rodiny.

Dá se odhadnout, kolik je u nás roklí? A jsou všechny kolem vody?

Roklí jsou u nás tisíce, stačí se jen podívat do mapy a v každých horách najdete jednu vedle druhé.

Rokle bez vody jsou jen výjimečně, většinou v létě, když je velké sucho. Ne všechny rokle jsou schůdné. Některé jsou méně náročné, jiné obtížnější.

V roklích se najde leccos.
V roklích se najde leccos.
Zdroj | Rokling

Na webu Rokling.cz rokle mapujete, zařazujete do katalogu a přiřazujete jim orientační obtížnost…

Barevné schéma – modré, červené a černé – k označení roklí jsme si vybrali podle sjezdovek, protože je každému známé.

Pro návštěvu s dětmi je vhodná každá. Přišlo mi, že ty černé rokle si děti zvyklé na pohyb v přírodě užijí nejvíce.

Je samozřejmě na rodičích, aby zvážili, co jejich děti s ohledem na věk a dovednosti zvládnou. A k tomu se právě členění podle barev může hodit.

Tak po dešti se i z modré rokle může stát černá, ne?

Máte pravdu, že za špatného počasí, velké bouřky může být rokle náročnější nebo dokonce nebezpečná. Ale to platí při pohybu v přírodě obecně, a pokud hrozí například přívalové srážky, tak bych rozhodně nedoporučoval do rokle chodit.

Stejně tak během nebo po silném větru může hrozit pád stromů na podemletých březích potoků.

Dobývání staré pneumatiky.
Dobývání staré pneumatiky.
Zdroj | Rokling

Jak moc je u nás velký překryv mezi roklemi a chráněnými přírodními rezervacemi? Může se všude?

Rokle v přírodních rezervacích, s výjimkou národních parků a národních rezervací, je možné volně navštěvovat, pokud návštěvníci dbají na ochranu přírody. V národních parcích a národních rezervacích je to zakázáno. Tam samozřejmě rokle mapovat nechceme a ani nemůžeme.

Všechny námi zmapované a doporučené rokle jsou přístupné. Návštěvníky roklí vybízíme k citlivému přístupu k přírodě.

A nedochází oním prostupem roklí – se smečkou dětí v závěsu – k rušení chráněných živočichů, ničení vzácných rostlin?

Je důležité si uvědomit, že samotný vliv pohybu člověka v rokli ve srovnání s tím, co v ní způsobí každá větší voda, je jen nepatrný.

Nemáte strach, že pokud se lidé rozhodnou chodit na výlety roklemi masově, pak té nerušené přírody v nich k vidění brzo moc nezbude?

Rokling není pro každého, a proto se masovou aktivitou nikdy nestane.

Navíc stále přidáváme nové rokle, tedy i případný zvýšený zájem se rozptýlí. Můžu jen doplnit, že naše stránky vidělo necelých deset tisíc lidí, nižší stovky lidí jsou ve facebookové skupině rokling a jen desítky lidí nějak reagovaly e-mailem.

Adrenalin.
Adrenalin.
Zdroj | Rokling

Mají pravověrní vyznavači roklingu nějaké Desatero, soubor přikázání, kterých se drží?

Je zajímavé, že se nám ozvalo docela hodně lidí, kteří dělají rokling mnoho let, jen tomu tak neříkali.

Jejich zásady neznám, ale můj celkový dojem je, že jsou to lidi, kteří milují přírodu. A kdo ji miluje, ten ji i chrání a Desatero nepotřebuje. A k tomu se snažíme všemi formami povzbudit.

Zatím máte v databázi mé oblíbené Valašsko a Beskydy, pak Kokořínsko, Českomoravskou vrchovinu a Krušné hory. Očekáváte expanzi do nějakého dalšího regionu?

Letos jsme se zaměřili na tři oblasti: Valašsko, Jeseníky a Beskydy. Rádi bychom na konci léta měli zmapováno dalších 30 roklí v těchto oblastech. Do mapování se brigádnicky zapojí i dva studenti.

A chystáme novinku, kdy některé rokle zpracujeme v aplikaci Actionbound, kde pak návštěvník po příchodu do atraktivního místa v rokli najde informace o přírodě nebo historii. Něco nového se naučí a pro děti tam budou kvízové otázky.

Jinak je rokling plně otevřená platforma, kam se každý může zapojit, zmapovat rokli kdekoli a poslat nám ji prostřednictvím formuláře na webu rokling.cz s tím, že my jej uveřejníme jako autora.

Přál bych si, aby jednou byly rokle zmapovány v každém českém pohoří.

Jaké rokle se vám líbí nejvíc?

To je těžké vybrat, každému se líbí něco jiného, já mám třeba rád rokle kamenité, někomu se mohou líbit rokle plné překážek, někomu dalšímu rokle plné vody.

Snažili jsme se každou rokli popsat a nafotit tak, aby si vybrali všichni.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

15.7.2022 09:12
Rokling? To musí mít speciální název už i výlet do přírody? Tenhle "rokling" jsem coby děti provozovali hlavně o prázdninách běžně, akorát jsme tomu tenkrát říkali výlet do lesa.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.7.2022 12:08 Reaguje na Marcela Jezberová
Ten, kdo se umí v přírodě koukat, najde dost zajímavostí i bez mentálního egoismus něco pořad myslet.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.7.2022 12:54 Reaguje na Marcela Jezberová
Si představuju, že rokling potřebuje hlavně ten, co nerozezná modřín od borovice, Pravého hřiba od hřiba Satana zkratka typicky unuděný městský člověk, který má les akorát za skupinu dřeva nastojato. Děti se dokážou zabavit samy, aspoň ty předškolní narozdíl od unudenych rodičů a juniorů
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

15.7.2022 09:36
Aneb jak veřejnosti nabídnout k devastaci poslední zbytky klidné přírody. Proboha tohle přeci nemá s ochranou přírody nic společného. Zveřejňováním a popularizací a geolokací to akrát bude znamenat konec těhle posledních koutů. Proč máte potřebu to popularizovat. Já nevím. Také chodím do míst, kam ostaní lidé nevyráží. Ale nikomu to nehlásím a nesdílím. Kdo chce má tu samou možnost. Některá lákavá místa vynechám na radu mé drahé choti, že příroda má mít svoje tajemnství a klid tj. bez lidské hamižné potřeby se všude cpát.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.7.2022 05:53
A je po klidu. V roklích. Poslední výspa klidné přírody, a už i tady najdeme lidi. Jestli můžete, tak ten web raději smažte. Pomůžete tím více, že necháte ty zapomenuté kouty přírody zapomenutými.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.7.2022 06:47 Reaguje na Katka Pazderů
Jj, do přírody zhurta (tzv. disturbing). Už to tu bylo někdy před rokem, ale pánovi kritika zjevně nevadí...
Odpovědět
VP

Vít Pátek

20.7.2022 10:57
Mám tip na úžasně cool zábavu typu rokling. Kdo se chce zúčastnit, najde si místo kde žije, odpočívá, přespává pan Hurta a v libovolnou denní či noční dobu tam zazvoní na všechny zvonky, případně hodí pár kamínků na okno apod. Utéct hned nemusí, záleží jak moc si chce tuto cool aktivitu užít. Hlavní je co nejvíce účastníků a co nejčastěji.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

20.7.2022 11:12
To, že Ekolist aktivně propaguje "rokling", o tomto webu a jeho provozovatelích, říkajících si "ochránci přírody", opravdu hodně vypovídá.

Na druhou stranu je potěšující, že web "roklingu" stagnuje na necelých 30 roklích a soukromá FB skupina "roklingu" má něco přes 200 členů (i to je mrzuté, ale mohlo to být i horší).
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.7.2022 13:09
Zastanu se autora, i když tím naštvu. Nemyslím si, ale můžu se mýlit, že se rokling někdy rozroste do formy masové turistiky a 200 členů na fejkbuku mám za neškodné. Stránka je načančaná, to snad nevadí, autor se holt chce pochlubit a má tam celkem hezké fotky. Když s dětmi sem tam odklidí trochu bor…u, zkrásní tím příroda a děti se něco přiučí. Skupinka chodců přírodu nijak nezničí.
Rokling jsem zažila před 6 lety někde ve Francii podle informace na internetu nebo v letáčku, nevím už, na parkovisti pro auta(!) byla šipka na canyoning, jak tomu jinde říkají, šlo se po stezkách, keři, po břehu, vodou, bylo to dobrý, byli jsme tam sami a ničemu jsme neublížili.
To byste museli zakázat i cesty do Slovenského ráje, vy, co se tu zlobíte. Nebo mít vyznačených několik koridorů pro lidi, ty ale budou zničené víc než 100 pěšinek, kde někdo projde občas a nápor turistů se tak rozloží. Sorry jako.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

23.10.2023 23:12
Taky s rodinou chodíme rádi na túry. Děti se tak hezky seznamují s přírodou a učí se novým věcem, což je baví. Nedávno jsem na internetových stránkách https://armik.cz/ pořídila všem nové trekové boty. Teď už nám nic nebrání v tom, abychom si naše výlety užili naplno. Když jsou nohy v pohodě, děti jsou spokojení a my s nimi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist