https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/propust-pod-barevnou-skalou-v-c-krumlove-bude-zavrena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Propust pod Barevnou skálou v Českém Krumlově bude zavřená

22.5.2018 01:10 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Lesy ČR zahájí 21. května záchranné práce na Barevné skále v Českém Krumlově, kde hrozí, že se odlomí tisícitunový blok. Propust jezu pod skálou bude nejpozději od 28. května, kdy začne samotné odlamování skály, pro vodáky neprůjezdná. / Na obrázku propust u Barevné skály v Českém Krumlově, splutí bude možné jen od zlomu k levému břehu (vztaženo ke směru proudu).
Lesy ČR zahájí 21. května záchranné práce na Barevné skále v Českém Krumlově, kde hrozí, že se odlomí tisícitunový blok. Propust jezu pod skálou bude nejpozději od 28. května, kdy začne samotné odlamování skály, pro vodáky neprůjezdná. / Na obrázku propust u Barevné skály v Českém Krumlově, splutí bude možné jen od zlomu k levému břehu (vztaženo ke směru proudu).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Střelec / www.raft.cz
Lesy ČR zahájí 21. května záchranné práce na Barevné skále v Českém Krumlově, kde hrozí, že se odlomí tisícitunový blok. Propust jezu pod skálou bude nejpozději od 28. května, kdy začne samotné odlamování skály, pro vodáky neprůjezdná. První etapa prací potrvá do konce června. Práce budou stát 5,9 milionu Kč. V pátek to řekli zástupci Povodí Vltavy, Lesů ČR a Státní plavební správy.
 

Propustí u pravého břehu se nesmí jezdit od 10. května, zákaz ale někteří vodáci porušují. Povodí Vltavy kvůli bezpečnosti zahradí propust pomocí trámů nejpozději 28. května. "Do vodácké sezony by měla být první etapa hotová, doufejme, že to, co bude pod odtěženou částí, bude stabilní, a řeka půjde otevřít ve formě, jaké jsme byli zvyklí. Ale jisté to zdaleka není, po odlomu uvidíme, zda geolog řekne, že je to už stabilní a bezpečné," řekl ředitel závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy Zdeněk Zídek.

U levého břehu vytvořilo Povodí Vltavy pro vodáky přenášecí lavici, díky níž lze jez překonat, v nejvzdálenějším místě od skály. Majitelé vodáckých kempů a půjčoven nainstalují před šlajsnu ještě síť.

Jiří Šefl z Krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích řekl, že prioritní je zajištění bezpečnosti provozu na řece. Státní plavební správa vydala 10. května zákaz proplouvání propustí.

"Šlajsna bude úplně uzavřená a bude tam instalovaná síť, aby i vodáci, kteří by tam vjeli neúmyslně, nebyli ohroženi. Tou šlajsnou projet nepůjde, půjde projet druhou stranou řeky, koridorem, který je bezpečný. Někteří to proplouvají na vlastní nebezpečí," řekl Šefl.

Hynek Beneš ze Státní plavební správy sdělil, že po dohodě s provozovateli půjčoven dají přímo do vodní cesty informační tabuli, aby byla informace jednoznačná i pro ty, kdo neznají plavební značení, které již v řece je. "Dnes jsou na vodní cestě opatření a značení, aby se do prostoru, kde nebezpečí hrozí, nikdo nedostal. A je pak už na zodpovědnosti každého, pokud poruší význam plavebního značení. Je reálný předpoklad, že do začátku největší sezony, do začátku prázdnin, bude nebezpečná část skály odstraněna," řekl Beneš.

Od pondělí 21. května bude zhotovitel, firma Stryx provádět přípravné práce, odlamování skály by mělo začít o týden později. "Skála se bude postupně odlamovat pomocí hydraulických klínů a pneumatických podušek, nebude rozhodně žádný odstřel," řekl Šefl.

Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí. Letošní sezonu oficiálně zahájilo 21. dubna odemykání řeky v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodu. V posledních letech přibývá cizinců, kteří chtějí Vltavu splout. Turisté nejčastěji využívají vícemístné gumové rafty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist