https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prouza-obchody-budou-potrebovat-dva-roky-na-pripravu-zalohovani-napoje-zdrazi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prouza: Obchody budou potřebovat dva roky na přípravu zálohování, nápoje zdraží

14.10.2024 01:35 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obchody budou potřebovat nejméně dva roky od konečného schválení obalového zákona na přípravu zálohování. ČTK to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Nastavení systému je podle něj potřeba také zlevnit, protože náklady na zálohování se promítnou do cen nápojů. Svaz už dříve vyčíslil náklady na spuštění systému na zhruba 5,2 miliardy korun a provoz na 1,3 miliardy korun ročně. Zákon o obalech schválila ve čtvrtek vláda, předlohu zákona následně projedná Parlament.
 
"Stávající návrh je časově naprosto nereálný, obchody budou potřebovat minimálně dva roky od konečného schválení zákona na to, aby dokázaly sehnat veškerá razítka pro instalaci sběrných automatů," uvedl Prouza. Považuje nicméně za pozitivní to, že se debata o zavedení přesunuje do Parlamentu, protože obchodníci potřebují znát, jak bude skutečný systém zálohování vypadat.

Prouza také upozornil na to, že náklady na zálohování se promítnou do cen nápojů. "Podle našich odhadů bude poplatek, který budou výrobci platit operátorovi systému zálohování, činit zhruba 1,20 koruny za každou PET lahev nebo plechovku," sdělil.

Svaz výrobců nealkoholických nápojů se k případnému zdražení nevyjádřil, v souvislosti se zálohováním ale budou muset výrobci změnit etikety a přenastavit své informační systémy. "V systému zálohování bude muset být každý obal označen symbolem tak, aby bylo evidentní, že je obal do systému zařazen a že výrobce za takový obal odvedl příslušný poplatek. Takovýto symbol rovněž potvrdí spotřebiteli, že při vrácení prázdného obalu za takovýto obal dostane vrácenou zálohu," řekl prezident svazu Michal Dyttert.

Výrobci nealkoholických nápojů nicméně návrh podporují. "Zálohování pomůže zásadně snížit emise oxidu uhličitého, ušetří energii a rovněž se projeví na životním prostředí, jelikož lidé budou motivováni tyto obaly vracet, a tím je nebudou pohazovat v přírodě," dodal Dyttert.

Zálohování podporují například výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken ČR, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj, kteří založili Iniciativu pro zálohování. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek.

Zálohy mají platit pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 litru až tři litry a alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 litru až jeden litr a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimkou jsou mléko a mléčné výrobky, jejichž obaly se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů ministerstva životního prostředí mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Ji Mi

14.10.2024 21:04
Přál bych si aby zálohování přineslo zlepšení. Plasty v přírodě jsou hnusné... Ale něco mi říká, že to dopadne jako vždycky, když se páchá dobro...
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.10.2024 00:50 Reaguje na Ji Mi
Vzhledem k tomu, že převážná většina petek už teď jde do tříděného odpadu, těžko čekat, že těch pár procent navíc bude znát.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.10.2024 00:51 Reaguje na Viktor Šedivý
Oprava: znát to bude na našich peněženkách a na obecních rozpočtech.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.10.2024 08:10 Reaguje na Ji Mi
Toto není "páchání dobra".Diletantské rozhodnutí v lepším případě,pokud za tím není něco komplikovanějšího,lumpárna.Stačí vědět kdo a za jakých podmínek odhodí jakékoliv odpadky je jedno jestli v sídle,či volné krajině.V Ústí n.L.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.10.2024 08:10 Reaguje na Ji Mi
Toto není "páchání dobra".Diletantské rozhodnutí v lepším případě,pokud za tím není něco komplikovanějšího,lumpárna.Stačí vědět kdo a za jakých podmínek odhodí jakékoliv odpadky je jedno jestli v sídle,či volné krajině.V Ústí n.L.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2024 08:54

Je zvláštní, že místo podpory a dotace obcím na jednoduché levné opatření, jako by byly nové kontejnery na PET a hliník, případně zrušení kontejnerů na jiné obaly, protože se stejně přetřiďují na linkách a spalují jako směsný odpad, ministr zákonem! dá tuto výdělečnou část cirkulární ekonomiky a zisku obcí západním firmám. Čím budou obce financovat svůj rozvoj? Nová byrokracie a provozní náklady systému zdraží nápoje těchto brzy oligopolní výrobců. Nejsou kartely na trhu zakázané?
Odpovědět
Pe

Petr

15.10.2024 12:53 Reaguje na Jarka O.
No jestli místo snahy o snižování množství odpadu se z odpadu dělá zdroj financí pro rozvoj, tak je něco špatně. Tudy cesta nevede.
Odpovědět

Pavel Železný

15.10.2024 09:21
Krátký čas do spuštění systému v 1/2026 (cca 13,5 měsíce) bude zřejmě, dle zkušeností na Slovensku, problémem i v ČR:
1) "...jelikož na zavedení systému bylo jen 11 měsíců a podmínky se měnily i během jeho zavádění. Velkým úskalím bylo, že výrobci automatů na odběr obalů měli najednou velkou poptávku a zařízení nestíhali dodávat na prodejny. A kvůli nedostatku času jsme třeba takovou logistiku, manipulační poplatky a jiné důležité články systému ladili až po tom, co došlo k jeho spuštění,“ říká Martin Krajčovič, předseda Slovenské aliance moderního obchodu."

2) "...A všichni, kterých se tento systém dotýká – od správce přes obchodníky až po provozovatele třídících a recyklačních center – se shodují na tom, že právě šibeniční termín byl největším úskalím. Kdyby si tak další státy, které nad systémem záloh uvažují, měly odnést jen jedno ponaučení, pak by znělo: vyhraďte si na celý proces dostatek času, ideálně dva roky."

https://cc.cz/cirkularni-ekonomika-v-praxi-byli-jsme-se-podivat-jak-funguje-system-zalohovani-obalu-na-slovensku/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist