Prouza: Obchody budou potřebovat dva roky na přípravu zálohování, nápoje zdraží
Prouza také upozornil na to, že náklady na zálohování se promítnou do cen nápojů. "Podle našich odhadů bude poplatek, který budou výrobci platit operátorovi systému zálohování, činit zhruba 1,20 koruny za každou PET lahev nebo plechovku," sdělil.
Svaz výrobců nealkoholických nápojů se k případnému zdražení nevyjádřil, v souvislosti se zálohováním ale budou muset výrobci změnit etikety a přenastavit své informační systémy. "V systému zálohování bude muset být každý obal označen symbolem tak, aby bylo evidentní, že je obal do systému zařazen a že výrobce za takový obal odvedl příslušný poplatek. Takovýto symbol rovněž potvrdí spotřebiteli, že při vrácení prázdného obalu za takovýto obal dostane vrácenou zálohu," řekl prezident svazu Michal Dyttert.
Výrobci nealkoholických nápojů nicméně návrh podporují. "Zálohování pomůže zásadně snížit emise oxidu uhličitého, ušetří energii a rovněž se projeví na životním prostředí, jelikož lidé budou motivováni tyto obaly vracet, a tím je nebudou pohazovat v přírodě," dodal Dyttert.
Zálohování podporují například výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken ČR, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj, kteří založili Iniciativu pro zálohování. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek.
Zálohy mají platit pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 litru až tři litry a alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 litru až jeden litr a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimkou jsou mléko a mléčné výrobky, jejichž obaly se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů ministerstva životního prostředí mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Ji Mi
14.10.2024 21:04Viktor Šedivý
15.10.2024 00:50 Reaguje na Ji MiViktor Šedivý
15.10.2024 00:51 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Bernardy
15.10.2024 08:10 Reaguje na Ji MiEmil Bernardy
15.10.2024 08:10 Reaguje na Ji MiJarka O.
15.10.2024 08:54Je zvláštní, že místo podpory a dotace obcím na jednoduché levné opatření, jako by byly nové kontejnery na PET a hliník, případně zrušení kontejnerů na jiné obaly, protože se stejně přetřiďují na linkách a spalují jako směsný odpad, ministr zákonem! dá tuto výdělečnou část cirkulární ekonomiky a zisku obcí západním firmám. Čím budou obce financovat svůj rozvoj? Nová byrokracie a provozní náklady systému zdraží nápoje těchto brzy oligopolní výrobců. Nejsou kartely na trhu zakázané?
Petr
15.10.2024 12:53 Reaguje na Jarka O.Pavel Železný
15.10.2024 09:211) "...jelikož na zavedení systému bylo jen 11 měsíců a podmínky se měnily i během jeho zavádění. Velkým úskalím bylo, že výrobci automatů na odběr obalů měli najednou velkou poptávku a zařízení nestíhali dodávat na prodejny. A kvůli nedostatku času jsme třeba takovou logistiku, manipulační poplatky a jiné důležité články systému ladili až po tom, co došlo k jeho spuštění,“ říká Martin Krajčovič, předseda Slovenské aliance moderního obchodu."
2) "...A všichni, kterých se tento systém dotýká – od správce přes obchodníky až po provozovatele třídících a recyklačních center – se shodují na tom, že právě šibeniční termín byl největším úskalím. Kdyby si tak další státy, které nad systémem záloh uvažují, měly odnést jen jedno ponaučení, pak by znělo: vyhraďte si na celý proces dostatek času, ideálně dva roky."
https://cc.cz/cirkularni-ekonomika-v-praxi-byli-jsme-se-podivat-jak-funguje-system-zalohovani-obalu-na-slovensku/