https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/provozovatel-farmy-obristvi-dostal-pokutu-za-chov-bez-povoleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Provozovatel Farmy Obříství dostal pokutu za chov bez povolení

19.3.2018 08:00 | OBŘÍSTVÍ (ČTK)
Společnost JANKRI dostala pokuty za chov kachen bez povolení, neodvážení uhynulých zvířat a podestýlky i neumožnění kontroly. / Na obrázku neodklizená podestýlka na cestě mezi chovnými halami společnosti JANKRI, s.r.o.
Společnost JANKRI dostala pokuty za chov kachen bez povolení, neodvážení uhynulých zvířat a podestýlky i neumožnění kontroly. / Na obrázku neodklizená podestýlka na cestě mezi chovnými halami společnosti JANKRI, s.r.o.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Společnost Jankri, která provozuje Farmu Obříství na Mělnicku, chovala minimálně deset měsíců kachny, povolení měla ale pouze k chovu kuřecích brojlerů. Firma také neodvážela s dostatečnou frekvencí uhynulá zvířata a podestýlku a napoprvé kontrolu vůbec neumožnila. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tak provozovateli uložila pokuty v celkové výši 335.000 korun. Dnes o tom informovala Jana Jandová z tiskového oddělení inspekce.
 

"V téměř všech chovných halách byly při kontrole nalezeny kachny, nikoli brojleři. Neschválená skladba drůbeže způsobovala výraznější pachový vjem," uvedl zástupce ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha Robin Náse. Navíc provozovatel podle inspekce nedodržoval stanovené podmínky pro chov drůbeže a denně neodvážel uhynulá zvířata k likvidaci v sanačním podniku. Přitom při denní frekvencí odvozů by se značně snížilo riziko šíření nežádoucího zápachu, v evidenci ani nebyl uváděn den úhynu, uvedli inspektoři.

Dalším pochybením firmy bylo podle inspekce to, že nenechala důsledně odvážet drůbeží podestýlku bezprostředně po vyhrnutí z hal, což bylo stanoveno v podmínkách provozu. "Zbytky podestýlky nechávala ležet podél hal mimo zpevněné plochy, někdy i 14 dní. U jedné z hal jsme také objevili kaluž močůvky," popsal Náse. Provozovatel velkochovu také neprováděl pravidelné kontroly a údržbu přímotopných agregátů, a proto hrozilo zvýšené riziko produkce emisí oxidu uhelnatého z chovných hal. Svou provozovnu navíc řádně neoznačil, jak mu stanovovaly podmínky provozu, uvedl ČIŽP.

"Za všechna tato pochybení byla firmě Jankri uložena pokuta 300.000 korun. Zjištěná provozní nekázeň měla především v letních měsících vliv na pachový vjem z provozovny," konstatoval Náse. Dále byla provozovateli velkochovu uložena ještě sankce 35.000 korun za to, že nejprve vůbec inspektory ČIŽP nechtěl na provedení kontroly vpustit.

Firmu Jankri inspektoři pokutovali už v roce 2012. Tehdy ji za to, že řádně neodvážela drůbeží podestýlku po vyhrnutí z hal, uložili sankci 200.000 korun, uvedla ČIŽP.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist