Průduchy na dně moří chrlí velká množství „zlata bláznů“
Objev, o němž referuje poslední číslo časopisu Nature Geoscience, je převratný v tom, že dává odpověď na nezodpovězenou otázku - odkud berou organismy na dně moří železo.
Nyní už tedy mají odborníci v mnohém jasno. Jde o částice pyritu s průměrem zhruba tisíckrát menším, než je lidský vlas. A i proto tento zdroj železa unikal jejich pozornosti. Věděli sice, že z hydrotermálních průduchů pyrit proudí, avšak předpokládali, že jde jen o poměrně velká částice, které se v podstatě okamžitě usadí na dně.
Tyto nově objevené „nanočástice“ jsou tak malé, že se volně rozptýlí v mořské vodě. Mohou se tak stát klíčovým zdrojem železa pro tamní ekosystémy.
Multivitamín pro oceány
„Je to opravdu fascinují objev,“ říká Barbara Ransomová, jedna z autorek studie. „Tyto částice mohou putovat na velké vzdálenosti a být tak zásadní komponentou pro život v mořích,“ dodává.
Hydrotermální průduchy jsou útvary, které se nacházejí poblíž středooceánských hřbetů. Připomínají termální prameny, jimiž z hlubin zemské kůry proudí velká množství vody obohacené o nejrůznější minerály. Jsou proto významnou součástí ekosystému mořských hlubin - existuje dokonce teorie, že právě v jejich blízkosti se mohl zrodit život na Zemi.
„Pyrit putuje z průduchů a s přibližováním k hladině se z něj postupně uvolňuje železo, a to se tak dostává do oblastí, kde je ho jinak nedostatek. To má obrovský význam pro organismy,“ říká George Luther, další z vědců, kteří se na studii podíleli. „Je to vlastně tak trochu obdoba multivitamínu, které konzumují lidé. Toto funguje jako lék s obsahem železa pro velké části oceánu,“ dodává.
reklama