https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-proces-schvalovani-vetrnych-elektraren-se-loni-v-evrope-zrychlil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Proces schvalování větrných elektráren se loni v Evropě zrychlil

12.2.2024 14:33 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povolování větrných elektráren se loni v Evropě zrychlilo, zejména v Německu. Pomohlo mimo jiné označení projektů obnovitelných zdrojů energie za národní zájem, ukázal průzkum poradenské společnosti BloombergNEF. Ve čtvrtém čtvrtletí vyrobili evropští producenti elektřiny poprvé více elektřiny z větru než z uhlí, uvedla společnost Ember.
 

V Německu, které je největším trhem s větrnou energií v regionu, byly v loňském roce povoleny projekty s výkonem přibližně 7,5 gigawattu, což je o 80 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2016. Schvalovací proces zrychlil také ve Španělsku.

Na povolení čekají na některých největších evropských trzích větrných elektráren na pevnině projekty s výkonem přibližně 55 gigawattů, a to v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a v Británii, uvádí BloombergNEF. To je přibližně sedmkrát více, než kolik kapacity v těchto zemích přibylo v loňském roce. Čekací doba může v průměru dosáhnout až pěti let, což je více než dvojnásobek limitu stanoveného Evropskou komisí (EK).

"Povolování větrných elektráren se v loňském roce hodně zlepšilo, zejména v Německu. Ale stále je co zlepšovat," konstatoval Giles Dickson, který vede odvětvovou skupinu WindEurope. "EU potřebuje postavit ročně větrné elektrárny s kapacitou 30 gigawattů, aby dosáhla svých cílů pro rok 2030. Současný objem povolených staveb na to nestačí," dodal.

Podle údajů společnosti Ember vyrobily evropské energetické společnosti v období od října do prosince 2023 rekordních 193 terawatthodin (TWh) elektřiny z větrných elektráren ve srovnání se 184 TWh z uhelných elektráren. Produkce elektřiny z větrných elektráren v posledním čtvrtletí loňského roku narostla meziročně zhruba o pětinu. V Evropě se na celkové produkci energie z uhlí podílejí přibližně třetinou Německo, Polsko a Turecko.

Na konci roku 2022 stanovila EU pro členské státy rámec, který má urychlit zavádění energie z obnovitelných zdrojů. Opatření zahrnovala klasifikaci projektů obnovitelných zdrojů jako projektů v "prioritním veřejném zájmu". Toto označení má zabránit soudním sporům proti novým elektrárnám, které se mohou táhnout roky. EU se rovněž snažila urychlit posuzování vlivů na životní prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.2.2024 15:42
Lidské civilizaci se podařilo dobře rozjet výzkum, výrobu i budování OZE technologií, otázkou je, jestli to bude stačit, jestli to stihneme. Každopádně je jenom odpoutání od kšeftařů s fosilem jednoznačné plus.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist