Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení systému záloh na PET lahve
Podpora je vysoká ve všech krajích České republiky. Pohybuje se od 68 procent na Vysočině až k 84 procent v Ústeckém kraji. Průzkum potvrdil ve většině krajů chuť zálohovat minimálně u sedmi z deseti respondentů.
Novela ministerstva životního prostředí má zavést v Česku čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a konzervy a zřídit 11 000 míst pro jejich sběr, vedle obchodů by se do něj měly zapojit i čerpací stanice. Podle ministerstva by zálohování obalů mělo přenést větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnit systém třídění. Návrh novely zákona o obalech je aktuálně v legislativním procesu.
"Češi si už dnes uvědomují, že přestože doma pečlivě třídí, není to to samé, co následná recyklace. Ta u nás bohužel nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina PET lahví k recyklaci vůbec nedojde. Nápojové obaly tak bohužel putují ve velké míře na skládky, do spaloven nebo zůstanou odhozené v přírodě," řekla Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování.
Odpůrci zálohování však upozorňují na nutnost dopravy obalů do obchodů a s tím spojené změny plánování nákupů, nároky na prostor sběrných míst a zachování tvaru nápojových obalů. Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější.
Průzkum uskutečnila společnost Ipsos na vzorku 4247 respondentů, s minimálním zastoupením 300 respondentů v každém kraji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Michal Uhrovič
21.6.2024 07:29Že jde o business obchodních řetězců na úkor firem pracující s odpady, to mnoho lidí neřeší.
Lukas B.
21.6.2024 08:38*) co je dobrá věc si každý určujeme sám. to prostě není a nikdy nebude objektivně měřitelné.
**) obchod, účetnictví, právo a politika má na to odpověď poměrně jasnou. žurnalistikaa něco deklaruje, ale kde, pane, dnes najdeme čistou žurnalistiku.
Michal Uhrovič
21.6.2024 12:27 Reaguje na Lukas B.Taková je doba, má sílu to někdo změnit?
Lukas B.
21.6.2024 13:44 Reaguje na Michal Uhrovičo tom, jestli respondentům byla představena lobovaná varianta zálohování notabene nějaká "dopadová studie" se mi nic vyklikat nepodařilo.
dobrou věcí může být i zisk firmy, v které působím. pro mě určitě a netajím se s tím. dobrou věcí pro někoho dalšího může být i lobing. pro jiného zase získání inzerenta. získání sponzora. prostě něco neříci může "dobré věci" prospět.
Majka Kletečková
21.6.2024 10:58Radek Čuda
21.6.2024 15:32Plus když už si tady ekolist hraje na novináře ... i když beru, že to dělá z mého pohledu zadarmo ... tak by v článku měly být otázky, na které tazatelé při tom výzkumu odpovídali, nebo alespoň odkaz, na kterém by se podrobnosti o průzkumu daly zjistit.
Bo všichni dobře víme, že vhodně položená otázka a její ještě vhodnější interpretace dovedou s realitou udělat skutečné divy.
Jiří Kvítek
22.6.2024 10:34Lukas B.
22.6.2024 21:50 Reaguje na Jiří KvítekBřetislav Machaček
22.6.2024 11:11skle a přeslazené obarvené vody nepiji. Stačí kohoutková voda a dobrý
med, či domácí sirup, než ta škála Eček a jiných prasáren. Když mohu
vracet skleněné pivní láhve, tak proč je někdo líný vracet lehké PETky?
Souhlas a po zavedení výkupu ještě zorganizovat dosbírání starých petek
a plechovek, aby se dál nepovalovaly po přírodě. I na to může sloužit
fond vzniklý z nevrácených obalů a platit i za ty staré třeba pouze 1 Kč.
Konkrétně včera jsem jich z lesa přinesl do kontejneru na plasty 12 a to
bych měl na 1 láhvové pivo grátis za snahu vyčistit les od PETek.