https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-tri-ctvrtiny-cechu-podporuji-zavedeni-systemu-zaloh-na-pet-lahve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení systému záloh na PET lahve

21.6.2024 00:50 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky je 76 procent Čechů. Vysokou podporu má zálohování ve všech krajích. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Ipsos. Lidé oceňují opakované používání zálohovaných obalů do nových PET lahví a plechovek a motivaci k ekologičtějšímu chování. Největší podporu má zálohování u mladé generace. O výsledcích průzkumu informovala v tiskové zprávě Iniciativa pro zálohování.
 
"Červnový průzkum opět potvrdil vysokou podporu zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky, tři čtvrtiny spotřebitelů jsou pro zálohování. Zálohované nápojové obaly by v ČR uvítalo 79 procent žen a 73 procent mužů všech věkových kategorií od 18 do 65 let. Nejvyšší podpora je u generace 18 až 24 let," uvedl analytik společnosti Ipsos Michal Straka.

Podpora je vysoká ve všech krajích České republiky. Pohybuje se od 68 procent na Vysočině až k 84 procent v Ústeckém kraji. Průzkum potvrdil ve většině krajů chuť zálohovat minimálně u sedmi z deseti respondentů.

Novela ministerstva životního prostředí má zavést v Česku čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a konzervy a zřídit 11 000 míst pro jejich sběr, vedle obchodů by se do něj měly zapojit i čerpací stanice. Podle ministerstva by zálohování obalů mělo přenést větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnit systém třídění. Návrh novely zákona o obalech je aktuálně v legislativním procesu.

"Češi si už dnes uvědomují, že přestože doma pečlivě třídí, není to to samé, co následná recyklace. Ta u nás bohužel nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina PET lahví k recyklaci vůbec nedojde. Nápojové obaly tak bohužel putují ve velké míře na skládky, do spaloven nebo zůstanou odhozené v přírodě," řekla Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování.

Odpůrci zálohování však upozorňují na nutnost dopravy obalů do obchodů a s tím spojené změny plánování nákupů, nároky na prostor sběrných míst a zachování tvaru nápojových obalů. Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější.

Průzkum uskutečnila společnost Ipsos na vzorku 4247 respondentů, s minimálním zastoupením 300 respondentů v každém kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

21.6.2024 07:29
Byl jsem na slovensku a ani jedna pet láhev na zemi, ani jedna plechovka. A to jsem byl v rekreačním centru. Ráno došli sociálové, vše posbírali, vybrali popelnice, vrátili a všichni byli spokojení.
Že jde o business obchodních řetězců na úkor firem pracující s odpady, to mnoho lidí neřeší.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.6.2024 08:38
zkusme si každý pro sebe odpovědět na kruciální otázku: může se pro prosazení dobré věci*) ohýbat fakta, lhát, neříkat celou pravdu? **)

*) co je dobrá věc si každý určujeme sám. to prostě není a nikdy nebude objektivně měřitelné.
**) obchod, účetnictví, právo a politika má na to odpověď poměrně jasnou. žurnalistikaa něco deklaruje, ale kde, pane, dnes najdeme čistou žurnalistiku.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

21.6.2024 12:27 Reaguje na Lukas B.
To se děje v každé předvolební kampani a to některé strany ani dobré věci prosazovat nechtějí.
Taková je doba, má sílu to někdo změnit?
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.6.2024 13:44 Reaguje na Michal Uhrovič
můj příspěvek naráží na to, že u článku není zmíněna velmi důležitá věc - a to zadavatel průzkumu a konkrétní otázka/otázky. pravděpodobně jím bude ona zmíněná "iniciativa pro zálohování". klik klik, otázka zní: "do jaké míry jste pro zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek a vracení zpět do obchodů".
o tom, jestli respondentům byla představena lobovaná varianta zálohování notabene nějaká "dopadová studie" se mi nic vyklikat nepodařilo.

dobrou věcí může být i zisk firmy, v které působím. pro mě určitě a netajím se s tím. dobrou věcí pro někoho dalšího může být i lobing. pro jiného zase získání inzerenta. získání sponzora. prostě něco neříci může "dobré věci" prospět.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.6.2024 10:58
Zálohování kovových plechovek a petek na nápoje fandím hlavně proto, že se jich bude v krajině i ve městech méně povalovat.
Odpovědět

Radek Čuda

21.6.2024 15:32
Ipsosu překvapivě vyjde vždy to, co někomu ale kua hodí.

Plus když už si tady ekolist hraje na novináře ... i když beru, že to dělá z mého pohledu zadarmo ... tak by v článku měly být otázky, na které tazatelé při tom výzkumu odpovídali, nebo alespoň odkaz, na kterém by se podrobnosti o průzkumu daly zjistit.
Bo všichni dobře víme, že vhodně položená otázka a její ještě vhodnější interpretace dovedou s realitou udělat skutečné divy.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.6.2024 15:55
Já bych to taky podpořil!
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.6.2024 15:57
A z obchodu rovnou na recyklaci do sběrného dvora!
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

22.6.2024 10:34
Kdo si průzkum zaplatí, tomu jeho výsledky poslouží - ani to nemá cenu číst.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.6.2024 21:50 Reaguje na Jiří Kvítek
no jasně, je to fejk. ale zklamal mě ekolist. jsem si myslel, že se snaží o žurnalistiku. lajdáctví nebo byznys?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.6.2024 11:11
Mne se ten problém s výkupem osobně netýká. Nápoje v PETkách a plechu nekupuji a světe div se, stále jsem nezemřel žízní. Pivo preferuji ve
skle a přeslazené obarvené vody nepiji. Stačí kohoutková voda a dobrý
med, či domácí sirup, než ta škála Eček a jiných prasáren. Když mohu
vracet skleněné pivní láhve, tak proč je někdo líný vracet lehké PETky?
Souhlas a po zavedení výkupu ještě zorganizovat dosbírání starých petek
a plechovek, aby se dál nepovalovaly po přírodě. I na to může sloužit
fond vzniklý z nevrácených obalů a platit i za ty staré třeba pouze 1 Kč.
Konkrétně včera jsem jich z lesa přinesl do kontejneru na plasty 12 a to
bych měl na 1 láhvové pivo grátis za snahu vyčistit les od PETek.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.6.2024 00:46
A když se ptali, zdůraznili také, že to bude závratně drahá hra, která nepřinese nic moc proti současnému stavu?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist