https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-vzdelani-vyznamne-ovlivnuje-vztah-k-zivotnimu-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum veřejného mínění: Vzdělání lidé častěji třídí odpady a kupují šetrné výrobky

10.6.2016 14:58 | PRAHA (ČTK)
Vzdělání lidí významně ovlivňuje jejich vztah k životnímu prostředí. Vzdělaní lidé častěji třídí odpad, kupují biopotraviny i ekologicky šetrné výrobky.
Vzdělání lidí významně ovlivňuje jejich vztah k životnímu prostředí. Vzdělaní lidé častěji třídí odpad, kupují biopotraviny i ekologicky šetrné výrobky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vzdělání lidí významně ovlivňuje jejich vztah k životnímu prostředí. Vzdělaní lidé častěji třídí odpad, kupují biopotraviny i ekologicky šetrné výrobky. Vyplývá to z průzkumu o vztahu české společnosti k životnímu prostředí, který dnes vydalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
 

Od roku 2002 podle průzkumu stále roste podíl domácností třídících odpad. U běžného odpadu růst činil 29 procentních bodů, u nebezpečného odpadu 22 procentních bodů.

Ve srovnání s loňskem vzrostl počet domácností šetřících vodu a energie z 53 procent na 58 procent. Od prvního měření v roce 2002 se zvýšil o 18 procent. Vzrostl i počet domácností, které kupují ekologicky šetrné výrobky, ve srovnání s loňskem z 24 procent na 29 procent.

Poprvé začal průzkum sledovat podíl domácností nakupujících regionální potraviny. Ze zjištění plyne, že často je pořizuje polovina oslovených, ale až 39 procent si je nikdy nekoupilo.

O životní prostředí se zajímají téměř tři čtvrtiny Čechů, ale až 29 procent obyvatel nikoliv. Téměř třetina oslovených se zúčastnila nějakých aktivit kvůli ochraně přírody, necelá pětina podepsala petici na ochranu životního prostředí. Významně častěji se v tom angažují vysokoškoláci.

Občanské aktivity zaměřené na životní prostředí podle průzkumu významně neovlivnila politická orientace respondentů.

Třídíte odpady? A víte, že jsou na světě mnohem důležitější věci?


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

11.6.2016 15:02
Co to je a koho zahrnuje pojem vzdělaní lídé??
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.6.2016 10:10
vzdělaní ateisté časteji než zbytek populace podléhají totalitním ideologiím a jsou obětí sekt. prosťáček takovou potřebu nemá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist