https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-mereni-ovzdusi-v-byvalem-vojenskem-prostoru-milovic-azbest-neprokazala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První měření ovzduší v bývalém vojenském prostoru Milovic azbest neprokázala

2.6.2023 01:04 | MILOVICE (ČTK)
Foto | Tiia Monto / Wikimeda Commons
První kontrolní měření, se kterými začal Středočeský kraj tento týden kvůli možné kontaminaci nebezpečným azbestem v bývalém vojenském areálu Milovice-Mladá na Nymbursku, azbest v ovzduší neprokázala. Policie, která případ od konce března prověřuje pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu, zástupcům kraje a města na konci dubna sdělila, které oblasti byly kontaminované. Kraj bude v měření ovzduší pokračovat i v dalších týdnech, informoval mluvčí kraje David Šíma.
 

Kraj provádí měření na místech, kde se se sutí manipulovalo a kde byla do roku 2021 skladována. "Jedná se mimo jiné o místa, kde Policie ČR prováděla svá šetření. Měření probíhá na různých místech ze čtyř stran proudění větru, tak aby nám výsledky měření mohly dát komplexní informaci," uvedl krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS). První série měření vyjde kraj na víc než 400.000 korun, uvedl na dotaz ČTK Šíma. Přítomnost azbestových vláken zjišťovala nezávislá laboratoř. "Laboratoř nám potvrdila, že koncentrace azbestových vláken byla pod limitem měřitelnosti a jejich přítomnost v analyzovaných vzorcích tak nebyla prokázána," doplnil Lesák.

Azbest se podle policie nachází na nevyužívaných pozemcích severně od letiště Milovice – Boží Dar. "Tato lokalita není součástí turistických cest a lidé ji při běžném pohybu po území dle našich informací nenavštěvovali. V dané lokalitě také stále platí z důvodu předběžné opatrnosti vstup na vlastní nebezpečí," uvedl Lesák. Azbest je také ve zpevněné polní cestě využívané jako cyklostezka, která je v majetku města Milovice. Také tam platí doporučení nevstupovat na zpevněné plochy.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v prohlášení z poloviny dubna informovala, že rozsah kontaminace území může být značný. Policie podle ČIŽP k vyšetřování případu přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit znalecký posudek o rozsahu zasažení území. Případ prověřují kriminalisté pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zatím nebyl nikdo obviněn. Vyšetřování může kvůli rozsahu území trvat měsíce.

V bývalém vojenském výcvikovém prostoru, který v minulosti využívala sovětská armáda, byly provedeny demolice budov, které měly střešní krytinu a základy z eternitu s obsahem karcinogenního azbestu. Stovky tun materiálu s azbestem byly podle policie nadrceny a rozvezeny po celém areálu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.6.2023 05:04
Bouře ve sklenici vody, co !
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.6.2023 06:17
Podstatné je, že se tak napomůže přesunu peněz z místa, kde přebývají, na místo, kde jim bude lépe.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.6.2023 09:33
Co to je za blazneni kolem neceho, co se deje uplne bezne a to na celem uzemi statu. Kolik je u nas vsude zbouranych nebo rozpadlych staveb plnych asbestu at jiz z eternitu nebo z jinych stavebnich prvku. Kolik desitek tisic domu krytych stale jeste eternitem ktery je ve vetsine pripadu uz hodne navetraly. Kolik desitek tisic konstrukci drevenych strech a pud plnych asbestoveho prachu, ktery tam zustal po vymene eternitu za jinou krytinu.... Je to saskarna, tohle straseni. A proc vubec nezmini tu monumentalni skladku stavebniho i jineho, ktera s arealem v Milovicich bezprostredne sousedi? Tam zadny aspest neni?
Jinak ale ta rezervace je moc pekna, zrovna tuhle nedeli jsme tam byli na exkursi :) https://photos.app.goo.gl/tG1SMj5oGzTxWaKZ8 https://photos.app.goo.gl/STTPBx1JUiKV2b4JA https://photos.app.goo.gl/BQQnhMt9V1Bd515L7
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist