https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rada-jihoceskeho-kraje-schvalila-zrizeni-peti-novych-zvlaste-chranenych-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rada Jihočeského kraje schválila zřízení pěti nových zvláště chráněných území

6.10.2023 10:45 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Vlásenický potok na Táborsku.
Vlásenický potok na Táborsku.
Foto | Chmee2 / Wikimeda Commons
V Jihočeském kraji je pět nových zvláště chráněných území. Jde o Pohoří na Šumavě, Slavonické rybníky, Údolí Lužnice a Vlásenického potoka, Velký Hodonický rybník a Zlatý potok v Pošumaví. Zřízení území schválila tento týden rada Jihočeského kraje. Cílem takové ochrany bývá udržení nebo zlepšení dochovaného stavu nebo ponechání samovolnému vývoji.
 

"Všech pět zvláště chráněných území zároveň patří mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000," uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř (KDU-ČSL).

Pohoří na Šumavě je částí obce Pohorská Ves v Novohradských horách v blízkosti hranic s Rakouskem. Před druhou světovou válkou v Pohoří žilo kolem tisícovky obyvatel. Kvůli poválečnému odsunu a následnému vzniku železné opony musela většina lidí místo opustit. "Součástí této evropsky významné lokality jsou původní zvláště chráněná území Pohořské rašeliniště, Prameniště pohořského potoka, Stodůlecký vrch a U tří můstků. Je to komplex biologicky cenných lučních, lesních a rašelinných biotopů, kde žije velké množství vzácných a ohrožených organismů," řekl Talíř.

U Novohradských hor se nachází také Velký Hodonický rybník, kde roste silně ohrožený leknín bělostný. Ve Slavonických rybnících na Jindřichohradecku se nachází významné vodní rostliny a živočichové a vážka jasnoskvrnná. Vzácní živočichové se vyskytují rovněž v Údolí Lužnice a Vlásenického potoka na Táborsku.

Zlatý Potok v Pošumaví se nachází na Prachaticku. "Ochranu si tato lokalita zaslouží kvůli lesním, lučním a mokřadním biotopům. Vzácné jsou i druhy vázané na vodní prostředí, zejména kriticky ohrožená perlorodka říční a populace taktéž kriticky ohrožené mihule potoční, čítající stovky jedinců," řekl Talíř.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

6.10.2023 14:25
Joo. Nahoře mezi Vlásenicí a Pazdernou jsem kdysi mimo jiné viděl i rosničku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist