https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakusane-navrhli-odlozit-konec-letniho-casu-az-na-rok-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakušané navrhli odložit konec letního času až na rok 2021

30.10.2018 00:20 | ŠTÝRSKÝ HRADEC (ČTK)
Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. / Ilustrační foto
Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. Novinářům to včera po neformálním jednání se svými kolegy z dalších zemí unie řekl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer. Komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.
 

Včerejší diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie, Švédsko či Polsko.

Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území - kde už tak existují tři časová pásma - nestal puzzle měnících se časů. "Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé," reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního či letního času. Například český ministr dopravy Dan Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním čase.

Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času. "Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice," komentoval to Hofer.

Předsednictví v podvečer v tiskové zprávě doplnilo, že Portugalsko, Řecko a Británie se vyslovily proti nápadu, aby bylo povinné střídání času ukončeno. Kypr, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Francie prý zatím na věc nemají jednoznačný názor.

Součástí včerejšího prezentovaného návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by - pro případ, že dohoda nebude - zajistila, že Evropská komise včas připraví alternativní řešení věci.

Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i komise v prosinci. Jak včera zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi ve členských zemích.

Z letního času zpět na zimní přešla o víkendu valná část Evropy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist