https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/recyklovany-stavebni-material-vyuziva-78-pct-firem-a-to-i-z-financnich-duvodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Recyklovaný stavební materiál využívá 78 procent firem, a to i z finančních důvodů

23.12.2023 01:21 (ČTK)
Odpad ze stavebnictví zahrnuje betonové zbytky, cihly, dřevo a kovy. Kvůli nedostatku materiálu na trhu se ale recykluje také kamení a štěrkopísek.
Odpad ze stavebnictví zahrnuje betonové zbytky, cihly, dřevo a kovy. Kvůli nedostatku materiálu na trhu se ale recykluje také kamení a štěrkopísek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Recyklovaný materiál u nové výstavby využívá 78 procent českých stavebních firem. Důvodem je jak nižší ekologická zátěž na životní prostředí, tak také možnost ušetřit. Přesto jsou podle názoru ředitelů stavebních společností největší překážkou ekologických opatření vysoké náklady na výzkum a výrobu. Nejčastěji jsou firmy schopné recyklovaný materiál použít do jedné pětinu celého projektu. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví za letošní čtvrté čtvrtletí zpracované analytickou společností CEEC Research. Zúčastnilo se jí 130 největších českých stavebních společností.
 

"Co se týká používání tohoto materiálu u veřejných zakázek, myslím si, že je důležité nahrazovat nové materiály těmi recyklovanými, protože to ulehčuje nejen úložištím odpadu, ale také finančnímu zatížení nových staveb. Současná odpadová legislativa obsahuje opatření pro podporu a usnadnění recyklace těchto materiálů,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Odpad ze stavebnictví zahrnuje betonové zbytky, cihly, dřevo a kovy. Kvůli nedostatku materiálu na trhu se ale recykluje také kamení a štěrkopísek. "Udržitelnost je pro nás stěžejní téma a závazky k životnímu prostředí se snažíme plnit zodpovědně. Ještě nevypálené kazové produkty vracíme zpět do výroby. Hotové produkty, které nejsou vhodné k dodání zákazníkům, umíme zpracovat pro další použití," řekl Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerberger.

O ekologii se podle analýzy při realizaci stavebních projektů zajímá 81 procent dotázaných stavebních společností. Řešení stavby šetrné k životnímu prostředí po firmách často žádají investoři. Měřitelné cíle pro snižování ekologického dopadu ale nemá ani jedna čtvrtina firem.

Alespoň zčásti využívá recyklaci stavebního odpadu většina dotázaných stavebních společností, přesto ve více než třetině případů k tomu využívají externě najímané specializované firmy. Jedna třetina firem je v průběhu procesu schopná znovu využít materiál na výstavbu z deseti procent. Dalších 32 procent pak až do 20 procent. Ze všech sledovaných firem bylo devět procent podniků schopných použít recyklované materiály na výstavbu více než poloviny nového projektu.

Vyšší náklady na pořízení čistších materiálů nebo technologií zmiňuje jako brzdu pro jejich větší využívání 68 procent společností. Do recyklace nebo výzkumu a vývoje ekologicky šetrných technologií a materiálů chce investovat čtvrtina firem. Pro 32 procent stavebních firem je používání nových technologií časově náročné a dalších 26 procent podniků pak zmiňuje problém s dostupností recyklovatelného materiálu.

CEEC Research je analytickou a výzkumnou společností založenou v roce 2005 a zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie využívá více než 17 000 společností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.12.2023 08:36
Ale tak fungovalo vždy.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

13.1.2024 10:28 Reaguje na smějící se bestie
1*

Správně!

Pokud není materiál z demolice kontaminován, není žádnou výjimkou materiálově využívat minimálně 85 % hmotnostních.

Zbytek zpravidla tvoří zbytky po demontáži technologických zařízení, kde je využití nebo recyklace obtížná nebo nemožná (např. filtr na záchyt popílku z kotelny, izolace s obsahem azbestu apod.).

Zase někdo objevil Ameriku, ne?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist