https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reditel-cizp-erik-geuss-do-konce-letosniho-roku-odstoupi-z-funkce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitel ČIŽP Erik Geuss do konce letošního roku odstoupí z funkce

26.5.2022 07:51 | PRAHA (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss do konce letošního roku odstoupí z funkce. Řekl to včera Radiožurnálu. Cítí, že si vládní politici jeho odchod přejí. Politické tlaky začal vnímat po předloňské otravě řeky Bečvy. Trvá ale na tom, že v tomto případě postupovala inspekce správně. Svého nástupce by chtěl varovat především před byznysem s nebezpečnými odpady, který považuje za velký problém.
 
"Mám do jisté míry povinnost hájit práci 600 lidí na inspekci, které řídím už osmým rokem a kteří jsou velmi frustrováni útoky, které na inspekci jsou," uvedl Geuss. "Mám velký problém s tím, co se kolem toho (vyšetřování otravy Bečvy) děje a že realita jde úplně stranou. Je tady záměr odstranit někoho nepohodlného," řekl. K odchodu ho podle něj nabádal už i bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"To, co je člověk schopen unést, má svoje přirozené přírodní a biologické hranice," podotkl Geuss. Míní, že dva roky bojuje proti větrným mlýnům. "Udělal jsem takové vnitřní rozhodnutí, že do konce roku opustím pozici ředitele ČIŽP. Myslím, že řada lidí teď bude potěšena," dodal.

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

Kvůli případu byla zřízená sněmovní vyšetřovací komise. Loni v září zveřejnila zprávu, v níž zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a ČIŽP. Tehdejší ministr Brabec i inspekce označili zprávu komise za zpolitizovanou. Jsou v ní podle Brabce neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči ČIŽP.

"Jsem přesvědčen, že naši lidé jednali přesně v rozsahu vymezených kompetencí a chybu jsme neudělali," řekl Geuss. "Trápí mě, že vyšetřování není dál, ale nemohu to ovlivnit," dodal.

Koncem letošního března obžaloval státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Vsetínský soud mu ale v květnu vrátil kauzu k došetření. Podle předsedy soudu Pavla Kotradyho soud ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování.

Mezi podezřelými z úniku se původně ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, a možnost, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Geuss zdůraznil, že s Babišem nemá nic společného. "Nejsem ani voličem ANO, dokonce mohu říct, že jsem chodil na demonstrace Milionu chvilek," řekl Radiožurnálu.

Jeho nástupce by si podle Geusse měl dát pozor zejména na byznys s odpady a to, co se kolem něj děje. "Je veřejně známým faktem, že v naší republice ročně zmizí tisíce tun nebezpečných odpadů. Ty někde končí. My víme, že byly vyprodukovány, že byly předány takzvaným oprávněným osobám, které na toto mají standardní živnostenský list, ale pak už tam není ta koncovka," řekl Geuss. Jde podle něj o velice sofistikovaný systém, který funguje na principu řetězce firem a odpady pak skončí u někoho, kdo má bydliště na obecním úřadě. "Opravdu se děsím, kde ty sudy začnou povolovat a protékat do spodních vod, kde to způsobí horší problém, než to, co se stalo na Bečvě," dodal Geuss.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 08:17
Inspekce postupovala tak správně, že se viníka doposud nepodařilo najít.
Stavební firma postupala tak správně, že stavěla střechu a ta doposud nestojí.
Ve skutečnosti je to daleko horší. Postupovala tak správně, že otrava byla zemetena pod stůl a viník ochráněn.
Stavební firma nejen nepostavila střechu, ale ještě zbourala ten dům pod ní.
Kdy konečně dojde na SKUTEČNÉ vyšetřování rozšířené o zločinné spolčení?? Právě tento jedinec by měl jít v první linii.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.5.2022 08:34
Kauza Bečva je pouze špičkou ledovce v devastaci životního prostředí ČR.
Pouze se prokazuje, že ochrana ŽP je v ČR v některých případech na úrovni banánové republiky.
Ale neházejme vinu pouze na ČIŽP / i když si to zaslouží/ , selhala komplet státní správa na úseku ochrany ŽP.
/vodoprávní úřady, odbory ŽP, KÚ Zlín i MŽP ČR/
Stávající obecná úroveň ochrany ŽP v ČR je zcela nedostatečná a naopak se prosazují trendy na další rozmělnění i tak nedostatečné péče o přírodu a krajinu. Viz poslední legislativní změny stavebního zákona.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 08:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Důsledné odbabišování státní správy je předpoklad nutný,nikoliv dostačující.
Člověk si neuvědomuje, jak hluboký a tvrdě devastační zásah nám tu provedl ten slovenský estébák!!
Kolik průšvihů a podrazů ještě po dvojici Zeman - Babiš ještě vypluje na povrch??
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

26.5.2022 18:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Váš zatemněný mozek Vám nedovoluje nastínit ani trochu racionální úvahu. Nicméně, v tomto případě kauza poodhalila skutečný stav věci. Těch 600 pracovníků inspekce opravdu není nastaveno vyšetřovat tento typ kauz. Proto systém vyšetřování inspekce a celé státní správy zasluhuje totální přeorganizování a novou motivaci pracovníků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 20:49 Reaguje na Vladimír Hošek
Velmi hluboký omyl. Právě na tyhle případy je ČIŽP stavěna a je za to placena. Má k tomu legistativu i lidi i peníze.
Pokud by nebylo vedení totálně zkorumpované, do týdne je viník známý a dnes by už bručel.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

27.5.2022 06:58 Reaguje na Vladimír Hošek
Hošku, rozumu trošku...
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.5.2022 21:42
Slova p. Geusse zní hrůzostrašně. Že za otravou Bečvy je obchod s nebezpečným odpadem, je pravděpodobné. A on naznačuje, že bude hůř...
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

27.5.2022 07:16
Už vám dochází proč dvě desetiletí, dva významní pohlaváři z prognostického ústavu byli dosazeni do funkce hlavy státu. Stále si myslíte, že to jsou jen pokladači věnců? Proč jim tak moc šlo o přímou volbu?
A za druhé, jako školou povinné hříbě jsem každým rokem oslavoval "Den tisku, rozhlasu a televize". Neučilo se a šlo se do ulic za takzvanou kulturou. Až po 45.ti letech, po nástupu Kobliháře, přiblblé stanice Barandov a neustálé boje v představenstvu ČT a dozorčí rady mi to docvaklo. Kup si média a ovládneš celou republiku.
Zeptám se místních diskutujících - jak z toho všeho ven?
Skousnu blbečky na hradě a jejich poskoky, kteří stále škodí republice a lidu, ale neumím rozdýchat, že úmyslně drancují a likvidují zbytek zdravé přírody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2022 14:52
Zcela běžná praxe každé "demokratické" vlády, že vymění všechny podřízené
šéfy úřadů za sobě loajální a kamarádičky. Takže se nedivím a nehodnotím
danou osobu, když slyším pouze to, co mám slyšet. Noc dlouhých nožů tak
pokračuje až do úplné výměny všech, kteří nebudou dostatečně loajální.
Není to nic nového, další už jsou v pořadníku taky a důvod se vždy najde.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist