RedOrbit: Velikost ptačího zobáku závisí na okolním klimatu
„Napříč všemi druhy byla velmi silná spojitost mezi délkou zobáku a nadmořskou výškou, zeměpisnou šířkou a teplotou prostředí,“ potvrzuje Matt Symonds z univerzity v Meblourne. Na obrázku tukan obrovský, obyvatel lesů střední a jižní Ameriky.
|
|
Foto: Radomír Dohnal/Ekolist.cz |
Díky termovizním snímkům se ukázalo, že například tukanovití ptáci nebo husy se dokážou prostřednictvím svého zobáku zbavovat velkého množství tělesného tepla. „Ptáci se na rozdíl od lidí nepotí, ale mohou použít zobáky k tomu, aby redukovali svou tělesnou teplotu a zabránili přehřátí,“ říká Glenn Tattersall z katedry biologických věd univerzity Brock.
„Zajímalo nás, jestli má tato funkce nějaké evoluční souvislosti, a tak jsme se rozhodli porovnat zobáky různých tvarů a velikostí napříč širokým druhovým spektrem ptačího světa,“ říká Tattersall. Zkoumáno bylo 214 druhů z různých skupin, včetně tukanovitých, vousákovitých, australských papoušků, pásovníků, racků, rybáků a tučňáků.
„Napříč všemi druhy byla velmi silná spojitost mezi délkou zobáku a nadmořskou výškou, zeměpisnou šířkou a teplotou prostředí,“ potvrzuje Matt Symonds z katedry zoologie univerzity v Meblourne. „Druhy, které se ve svém prostředí potýkají s nižšími teplotami, mají prostě menší zobáky. Můžeme tedy předpokládat, že existuje evoluční spojitost mezi velikostí ptačího zobáku a jeho rolí při regulaci tělesného tepla ptáků,“ dodává.
V zásadě může být možné, že se v horkém klimatu vyvinuly větší zobáky, aby se ptáci mohli ochlazovat. Vědci ale spíš přemýšlejí o interpretaci, že to byly právě nízké teploty, které kladly omezení a vedly k menším velikostem zobáků. „Je to prostě trochu moc velké omezení pro život, nosit s sebou velký radiátor vyzařující energii, když je kolem chladné prostředí,“ dodává Symonds.
Výzkum potvrzuje 133 let starou ekologickou teorii, známou jako Allenovo pravidlo, která předpokládá, že tělní výrůstky jako například končetiny, uši nebo ocas, budou menší v chladnějších podmínkách, aby se minimalizovaly tepelné ztráty. Symonds potvrzuje, že dosud nebyl evidován dostatek důkazů pro praktické ověření tohoto pravidla na dostatečně velké skupině živočichů. „Je to vlastně první studie tohoto rozsahu, která tuto teorii ověřuje a ukazuje, že velikost ptačích zobáků souvisí s okolním klimatem,“ říká Tattersall.
Podle zprávy Bird Bill Size Depends On Climate vydané na RedOrbit 23. června 2010.
reklama
Online diskuse
To je na Nobelovu cenu - 19. 7. 2010 - M.Z.Minite ze mi to horko zvetsuje zobak? :-)Nemam nic proti pozorovani, jak na velikost zobaku muze mit vliv, krome velikosti prijimane potravy, i rada dalsich jevu. Priznam se ale, ze jsem jiz extremne alergicky na slovo "klimat" v nadpisech clanku pojednavajicich temer o cemkoliv - zde tedy o zobacich. No a ta varianta otazky "Slepice nebo vejce?" tedy: "Co bylo driv, maly zobak (ktery se pak vlivem klimatu a dalsich vlivu zvetsil) ci velky zobak? (ktery se pak vlivem klimatu a dalsich vlivu zmensil)" mi taky nepripada buhvijak objevna, spravnou odpovedi asi bude, ze nas mily Panbuh stvoril ptaky s malymi i velkymi zobaky, a velikosti techto organu pak v prubehu evoluce dynamicky dale promenoval :-) |