Reuters: Austrálie chce vybudovat své první jaderné úložiště
![]() |
|
Skála Uluru v centrální Austrálii. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Uluru" | |
Foto: Wikipedia |
Podle něj by celé zařízení mělo začít fungovat v roce 2011. Jedno z vytipovaných míst, hora Everad, se nachází 300 kilometrů od Uluru, druhé místo je vzdálené 450 kilometrů. Slavná červená skála Uluru přiláká každoročně na 400 000 návštěvníků. Třetí navrhované úložiště se nachází 300 kilometrů jižněji od města Darwin.
Na skládce jaderného odpadu zřejmě vedle materiálu pocházejícího z nejrůznějších přístrojů skončí i vyhořelé palivo z jediného australského reaktoru ve výzkumném středisku Lucas Heights v Sydney.
Dosud se odpady s nízkou úrovní radiace, včetně laboratorních rukavic, oblečení, skla a kontaminované zeminy, nebo odpady s vyšším zářením, včetně lékařských přístrojů na radioterapii a kolem 50 metrů kubických vyhořelého paliva z výzkumného reaktoru, vyvážely na likvidaci do zámoří. Jenže šest australských států by rádo vidělo úložiště na vlastním území, ačkoli premiér země John Howard před rokem všechny plány na vybudování skládky jaderného odpadu odložil, paradoxně kvůli tomu, že jednotlivé země Austrálie se nebyly schopné dohodnout na místě úložiště.
Vláda si jako hodné místo vytipovala lokalitu v Jižní Austrálii v blízkosti bývalé raketové základny Woomera, 475 kilometrů severně od města Adelaide, ale snaha něco zde vybudovat skončila poté, co soud rozhodl, že zdejší nucený prodej pozemků byl nezákonný. Soudní při přitom nastartovala sama vláda Jižní Austrálie. „Proto s tímto návrhem přicházíme již teď, aby v budoucnu nenastaly nějaké problémy,“ řekl ministr Nelson. Podle něj v tuto chvíli existuje v Austrálii více než sto míst, které produkují radioaktivní odpad.
Podle textu agentury Reuters ze dne 18. 06. 2005.
reklama