https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-lov-tresek-na-aljasce-je-pred-kolapsem?ids%5Bx5dfb0380e9650caac469a58630ee7ab3%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Lov tresek na Aljašce je před kolapsem

13.10.2008 09:57 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Počty aljašských tresek, jedné ze základních surovin amerického rychlého občerstvení, od loňského roku klesly na polovinu, a dostaly se tak na dosud nejnižší hranici. Jak uvádí organizace Greenpeace, největší rybářský průmysl světa se kvůli tomu dostal na pokraj kolapsu, píše agentura Reuters.
 

Treska obecná (Gadus morhua).
Treska obecná (Gadus morhua).
Obrázek: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration

Taina Honkalehto, bioložka z National Marine Fisheries Service (NMFS), uvedla, že celkový počet tresek v amerických vodách klesl z loňských 1,8 miliónu tun na letošních 940 tisíc tun.

Tresky jsou ve Spojených státech využívány jako hlavní surovina pro mražené rybí produkty, rybí hamburgery nebo jako náhražka krabího masa. Představují také jednu ze složek potravy pro tuleně, velryby a ohroženého lachtana ušatého. Podle ochránců životního prostředí se populace tresky nedokáže obnovovat dostatečně rychle, aby nahradila každoroční úbytek jednoho miliónu tun ryb.

"Tak jako mohou omyly a špatné hospodaření za kolaps burzy, mohou i za kolaps lovu tresek," uvádí Greenpeace. Ten zasáhne rybářský průmysl a obyvatele pobřeží, kteří jsou na lovu ekonomicky závislí, píše Reuters.

"Kvůli velkému ekonomickému tlaku přesáhlo množství ulovených ryb rozumnou míru," uvedl ve svém prohlášení Jeremy Jackson, ředitel Center for Marine Biodiversity and Conservation při Scripps Institution of Oceanography. A doporučuje přístup, který bude opatrnější a bližší přirozenému ekosystému, napsala agentura Reuters.

Organizace Greenpeace žádá, aby na prosincovém zasedání North Pacific Fishery Management Council došlo ke snížení limitů výlovu tresek pro rok 2009 na polovinu. Limit pro rok 2008 byl v prosinci minulého roku nastaven na jeden milion tun. To znamená o 28 % méně než v roce 2007.

"Jsme na hraně jednoho z největších kolapsů rybolovu v historii," říká John Hocevar z Greenpeace. "Katastrofě je ale stále možné zabránit," dodal.

Ochránci přírody také navrhují, aby bylo zakázáno lovit tresky v době, kdy se ryby třou, a aby byly ustaveny chráněné oblasti pro zachování populace. Samy rybářské firmy prý po několik posledních let již sledují, jak málo mladých kusů přežívá.

Podle článku agentury Reuters zveřejněného dne 10. října 2008



reklama

Eva Charvátová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

!!! - 14. 10. 2008 - fafnir

naopak,M.Z.vystihl přímo essenci zeleného způsobu myšlení.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist