https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-mohutny-hlubinny-oceansky-proud-nalezen-u-antarktidy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Mohutný hlubinný oceánský proud nalezen u Antarktidy

28.4.2010 10:11 | PRAHA/SINGAPORE (Ecomonitor)
Vědci objevili rychle se pohybující oceánský proud o objemu zhruba 40 Amazonek poblíž Antarktidy. Tento hlubinný proud může výzkumníkům pomoci sledovat dopady klimatických změn na světové oceány, píše agentura Reuters.
 

Antarktida, jezero Fryxellsee
Antarktida, jezero Fryxellsee.
Licence: Volné dílo (public domain)
Ilustrační foto: Joe Mastroianni/National Science Foundation
Tým australských a japonských vědců uvedl ve studii, zveřejněné v nedělním vydání časopisu Nature Geoscience, že je tento proud klíčovou součástí globálních cirkulačních systémů v oceánech, které pomáhají kontrolovat klima na zemi. Vědci prý tento proud objevili již dříve, ale neměli o něm žádné informace, uvedla Reuters.

„Nevěděli jsme, zda je významnou součástí cirkulačních procesů, a ukázalo se, že ano,“ řekl jeden z autorů studie, Steve Rintoul. Podle Rintoula z Výzkumného centra pro klima a ekosystémy Antarktidy v australském Hobartu jde o nejrychlejší hlubinný oceánský proud, jaký byl doposud objeven v hloubkách větších než tři kilometry pod hladinou. Jeho průměrná rychlost je 20 cm za vteřinu. K přepravě více než 12 milionů kubických metrů velmi studené slané vody z Antarktidy potřebuje pouhou jednu vteřinu.

Proud prý nese vodu bohatou na kyslík, jež klesá v blízkosti Antarktidy do hluboké oceánské pánve, a dále putuje na sever kolem Kerguelenského souostroví v jižní části Indického oceánu a pak se dále větví.

Oceánský proud je součástí mnohem rozsáhlejší sítě, která pokrývá světové oceány a funguje jako distributor tepla po celém světě. Například Golfský proud přivádí teplou vodu do severního Atlantiku, což přináší severní Evropě poměrně mírné klima. Kdyby proud přestal proudit, jako se to již v minulosti stalo, část Evropy by zmrzla, říkají vědci.

Oceány jsou také významným úložištěm oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, který je produkován buď přirozeně nebo lidskou činností, především spalováním fosilních paliv.

Podle článku Davida Fogartyho „Scientists uncover deep ocean current near Antarctica“ vydaného 26. dubna 2010 na Reuters.com.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist