Reuters: Změna klimatu přinese rozšíření malárie
Moskyti přenášející malárii se v současné době vyskytují pouze poblíž severní hranice Jihoafrické republiky, v Mosambiku a Zimbabwe. Jihoafrický ministr turismu a životního prostředí Marthinus van Schalkwyk však řekl, že pravděpodobně dojde ke změně. Na tiskové konferenci dále prohlásil, že některé jihoafrické provincie budou v roce 2050 dokonce patřit mezi malarické oblasti.
V jedné z těchto provincií, Gautengu, leží hlavní město Pretoria a také důležité středisko Johannesburg, které spolu s Kapským Městem tvoří jediná velká africká města bez malárie. Tato nemoc zabije na světě každý rok více než milion lidí, hlavně dětí. „Na klimatické změny se často pohlíží jako na problém někoho jiného," řekl van Schalkwyk. „Pravdou však je, že se změna klimatu týká každého z nás," dodal. Podle ministra se v roce 2020 počet Jihoafričanů vysoce ohrožených malárií zvýší kvůli změně klimatu čtyřikrát a zemi to bude stát 0,1 až 0,2 HDP.
Kvůli globálnímu oteplování se řada rostlin a zvířat dostane na hranici vyhubení, což bude mít negativní vliv na turistický průmysl. Nedostatek vody zároveň ohrozí zemědělství a zvýší migraci do již přelidněných městských zón. „Změna klimatu, zjednodušeně řečeno, znásobí chudobu snížením biodiverzity, ohrožením zemědělství i zdraví, a proto bude mít vliv téměř na celou společnost. V rozvojové zemi jako je Jihoafrická republika, budou nejchudší vrstvy společnosti změnou klimatu zasaženy nejvíce," řekl van Schalkwyk a dodal, že země bude nadále požadovat snížení celosvětových emisí skleníkových plynů, a zároveň má v plánu snížit vlastní energetickou poptávku o 12 procent k roku 2015.
Podle článku Petera Appse na serveru PlanetArk ze dne 6. 5. 2005
reklama