https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropaci-se-udeluji-25-let-zasluhy-si-pripisuji-hlavne-politici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropáci se udělují 25 let, "zásluhy" si připisují hlavně politici

16.4.2018 02:00 | PRAHA (ČTK)
Ropáka (na obrázku), který se z recesistické akce vyvinul v respektovanou anketu, pořádá ekologické sdružení Děti Země. Kandidáty na cenu může navrhnout každý občan ČR. O vítězi pak rozhoduje více jak stočlenná komise složená z osobností ekologického hnutí a veřejnosti.
Ropáka (na obrázku), který se z recesistické akce vyvinul v respektovanou anketu, pořádá ekologické sdružení Děti Země. Kandidáty na cenu může navrhnout každý občan ČR. O vítězi pak rozhoduje více jak stočlenná komise složená z osobností ekologického hnutí a veřejnosti.
Zdroj | Děti Země
Antiekologická cena Ropák byla poprvé udělena 16. dubna 1993. Cílem ankety je upozornit na konkrétní činy jednotlivců, kteří by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením určité stavby mohli způsobit či již způsobili poškození životního prostředí. Výsledky letošního hlasování budou zveřejněny 27. dubna.
 

Ropáka, který se z recesistické akce vyvinul v respektovanou anketu, pořádá ekologické sdružení Děti Země. Kandidáty na cenu může navrhnout každý občan ČR. O vítězi pak rozhoduje více jak stočlenná komise složená z osobností ekologického hnutí a veřejnosti. Symbol ceny je inspirován mystifikačním "dokumentárním" filmem Jana Svěráka z roku 1988 s názvem Ropáci. Smyšlený Ropák bahnomilný (Petroleus mostensis) je v něm vykreslen jako tvor libující si v pobytu v životním prostředí zničeném člověkem.

Vůbec prvním držitelem Ropáka se za rok 1992 stal ředitel podniku Vodohospodářské výstavby Bratislava Július Binder za vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. Od té doby tuto antiekologickou cenu nejčastěji získávají politici nebo představitelé různých firem.

Mezi oceněnými byli například ministři průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA, 1993), Miroslav Grégr (ČSSD, 1998), Martin Říman (ODS, 2006), Vladimír Tošovský (nestraník, 2009) a Jan Mládek (ČSSD, 2014 a 2015). Ropáka získali i šéfové resortu životního prostředí František Benda (ODS, 1994), Pavel Drobil (ODS, 2010) a Tomáš Chalupa (ODS, 2012).

Oceněni byli také někdejší premiér Václav Klaus (1993) a současný prezident republiky Miloš Zeman (2013), který Ropáka získal za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Exministr Mládek se stal první osobností, která vítězství v anketě obhájila (za roky 2014 a 2015). Podle organizátorů si tak vysloužil titul "veleropák"; Mládek má na svém kontě zejména snahu o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách.

S Ropákem se od roku 1995 vyhlašuje i Zelená perla za nejhorší výrok z oblasti životního prostředí. Anketa původně vznikla pod názvem "o nejpitomější výrok v oblasti životního prostředí", v roce 1997 byla přejmenována na Zelenou perlu. Za roky 1995, 2005 a 2007 ji získal Klaus, a to ve funkci premiéra i prezidenta ČR.

První osobností, která byla oceněna Ropákem i Zelenou perlou v jednom roce, se stal exministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS, 2010). Stejný kousek se pak v následujícím roce povedl i tehdejšímu šéfovi Národního parku Šumava Janu Stráskému.

Zatím posledním Ropákem se loni stal ministr dopravy Dan Ťok, oceněn byl mimo jiné za to, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy NATURA 2000.

Zelenou perlu loni získal poslanec Roman Váňa (ČSSD) za svůj výrok k návrhu vedení Prahy zrušit na Malostranském náměstí parkoviště: "S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské."


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Markéta Veselá
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist