https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropny-gigant-bp-vstupuje-do-odvetvi-vetrnych-elektraren-na-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropný gigant BP vstupuje do odvětví větrných elektráren na moři

10.9.2020 13:12 | LONDÝN/OSLO (ČTK)
Evropské ropné firmy čelí tlaku ze strany aktivistů, bank, investorů i některých vlád, aby přesunuly své aktivity od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Podle analytiků jsou mořské větrné elektrárny pravděpodobně tím nejrychlejším způsobem, jak produkci energie z obnovitelných zdrojů zvýšit.
Evropské ropné firmy čelí tlaku ze strany aktivistů, bank, investorů i některých vlád, aby přesunuly své aktivity od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Podle analytiků jsou mořské větrné elektrárny pravděpodobně tím nejrychlejším způsobem, jak produkci energie z obnovitelných zdrojů zvýšit.
Foto | Slaunger / Flickr
Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
 

Dohoda firem BP a Equinor zahrnuje i vytvoření partnerství pro rozvoj dalších projektů v oblasti mořských větrných elektráren v USA. "Těšíme se na spolupráci s BP, která sdílí naše silné růstové ambice v oblasti energie z obnovitelných zdrojů," poznamenal šéf společnosti Equinor Eldar Sätre.

Evropské ropné firmy čelí tlaku ze strany aktivistů, bank, investorů i některých vlád, aby přesunuly své aktivity od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Podle analytiků jsou mořské větrné elektrárny pravděpodobně tím nejrychlejším způsobem, jak produkci energie z obnovitelných zdrojů zvýšit.

Společnost BP během příštího desetiletí plánuje zdvacetinásobit své kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na 50 gigawattů. Tento plán je klíčovou součástí strategie podniku snižovat emise oxidů dusíku. "Je to důležitý první krok v realizaci naší nové strategie," řekl k dohodě s Equinorem šéf BP Bernard Looney.

BP v rámci dohody s Equinorem získá podíly v projektech Empire Wind a Beacon Wind, jejichž souhrnná kapacita by mohla činit až 4,4 gigawattů. To by podle Reuters dostačovalo k zásobování více než dvou milionů domácností elektřinou. Předpokládá se, že BP dokončí převzetí podílů v těchto projektech začátkem příštího roku. BP už má v USA aktivity v pevninské výrobě elektřiny z větrné energie s kapacitou kolem 1,7 gigawattu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.9.2020 13:57
Tudy vede cesta, kdy ropné firmy zbohatlé na fosilním uhlíku investují do OZE.
Úplně jiná situace je v Rusku, kde stejně zbohatlý stát investuje jen do strojů na zabíjení lidí - do zbraní.
To je taky jeden ze silných důvodů, proč chci být občanem Západu a ne Východu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.9.2020 22:43 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste napsal pěknou pitomost. To Rusko moc zbohatlý stát není a do té armády zas toho tolik v abs. částkách necpe. Nemůže. Ta těžba nerostných surovin je totiž živí. Sakum prdum a všechny. Oni totiž nic pořádného a konkurenceschopného, co by je mohlo živit místo toho, vyrábět a dělat téměř neumí.

Což dodneška právě u nich nechápu, ale je to prostě tak.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2020 07:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Jistě, proto chci být občanem Západu a ne Východu.
Ale tohle je je od nich taky velmi hezké:
https://www.expres.cz/rusko-putin-atomova-bomba-satan-dnu-/zpravy.aspx?c=A161026_102941_dx-zpravy_pali
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 13:57 Reaguje na Pavel Hanzl
No, před více jak 15 lety bych s vámi plně souhlasil a podepsal to krví. Vlastní:-). Před pěti asi taky. Už ale bez krve:-). Teď sice furt taky, ale už to začíná drhnout. A obavám se, že formy budou díky tradici sice různé, ale za vyliž to bude stát na obou stranách. Aby to nebylo jako řešit, zda byl lepší gulag nebo koncentrák:-/.

Resp. v Rusku na tom budou relativně líp ... jsou zvyklí ... cca od knížete Vladimíra:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2020 18:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Obávám se, že za vyliž to začíná být především u nás (v Rusku to jinak nevypadalo nikdy), ale změna názoru je dána úspěšnou demagogií, která nám pořád tlačí do hlav, jak je ten Západ celý za vyliž.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 21:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jinak dodám ... ale bez toho Ruska by byl svět rozhodně chudší ... ruská věda a umění jsou opravdu na špičkové úrovni a třeba svět bez ruského baletu, ruské hudby a ruské literatury by byl o hodně smutnější místo.

Mně je vždy jen záhada, že ten nesmírný potenciál nedokáží přeměnit na ekonomicky prosperující společnost. Fakt to nechápu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2020 17:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Ruská kultura je zdoby předsovětské, jestli dokázali navázat, netuším. Alexandrovci to rozhdně nejsou.
Ten potenciál je zamčen v totalitě, tj. ve feudálním pohledu na svět. Prakticky se to projevuje, tak že stát je veden oligarchickým fašismem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 17:14
Kdo něco ví o pobřežních mělčinách,na kterých se větrníky staví, tak se
mu hrůzo taky staví, ale vlasy na hlavě. Každé narušení těch mělčin má
vliv na rozmnožování ryb, měkkýšů a jiných vodních organismů. Čím více
takto narušených mělčin, tím více bude ubývat života v mořích. Rybáři už
z toho šediví a místo rybolovu dělají údržbáře větrníků, protože ryby
mizí. Jen tak dál a BP si pouze nyní kupuje "odpustky" za to, co už
v minulosti napáchala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2020 17:57 Reaguje na Břetislav Machaček
To bude asi nějaký nesmysl, je dokázáno, že na potopeých ropných plošinách, případně vracích lodí se na fádním dně vytváří bohaté kolonie všemožných mořských živočichů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.9.2020 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Víte vy o vibracích,turbulencích a zvucích,které jsou průvodním jevem při fungování větrníků.Na to si ryby asi těžko zvyknou a to nikdo nezkoumal ani elektromagnetické jevy a jejich vliv na ty organismy.Vraky lodí jsou už
mrtvými kusy kovů a leží na dně,kde nejsou vystaveny až
tak vlnobití jako jsou třeba ty sloupy větrníků. Jde
ale o kšeft a tak co se nehodí do krámu, tak se o tom pomlčí.I kolem větrníků na souši dochází k poklesu výskytu zvířat,ptáků a hmyzu,neboť jim to prostě vadí.Postavte si
ho na dvoře a potom to zkuste dál hájit. Nacpat to do
přírody je jednodušší, než to postavit hned u lidských obydlí. Zvířata mnohdy cítí jiné anomálie než lidé,
kteří už otupěli. Co se líbí lidem se zvířatům zrovna líbit nemusí.Nechte už té zaslepené nekritičnosti, když už o tom
pochybují dokonce jejich tvůrci. Všimněte si kdo se toho
uchopil a pokud si myslíte, že takové BP náhle prozřelo,tak
si tomu věřte. Prostě chytli vítr do plachet a půjdou tímto
propagovaným a zvýhodněným směrem.Tu nejde o žádnou záchranu planety, ale o záchranu kšeftu i do budoucna, když bude
zelenou politikou jejich dosavadní produkty zatěžované
daněmi a omezeními. Pokud je toto správně nastolený směr, tak opět musím říci pouze to, že já už nějak dožiji a ti
mladí se musí nad vším setsakra zamyslet. Příroda je o
souvislostech a nejsou v ní pouze přímočará řešení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist