https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-finisuje-testovani-vakciny-proti-covidu-19-pro-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko finišuje testování vakcíny proti covidu-19 pro zvířata

19.12.2020 01:26 | MOSKVA (ČTK)
Ruská vakcína je určena především pro králíky, norky a kočky. Klinické testy mají být zakončeny v lednu.
Ruská vakcína je určena především pro králíky, norky a kočky. Klinické testy mají být zakončeny v lednu.
Foto | Tom Thai / Flickr
Rusko je krok od zakončení klinických testů vakcíny proti covidu-19 určené pro domácí zvířata a norky a v únoru chce zahájit její schvalovací proces, píše agentura Reuters s odkazem na ruský úřad pro dohled nad zemědělstvím. Očkovací látku začalo na jaře vyvíjet ruské Federální centrum pro zdraví zvířat poté, co se zjistilo, že virus se z lidí může přenést na některá zvířata.
 

Ruská vakcína je určena především pro králíky, norky a kočky. Klinické testy mají být zakončeny v lednu, sdělila Reuters mluvčí úřadu Rosselchonadzor. Rusko věří, že o vakcínu projeví zájem ruští chovatelé kožešinových zvířat a americké i evropské podniky.

Obavy z možnosti přenosu viru z člověka na zvířata projevila Světová zdravotnická organizace (WHO). Dánsko minulý měsíc nařídilo vybití 17 milionů norků na svých farmách poté, co došlo k závěru, že jeden kmen viru se z člověka přenesl na norky a z nich zpět na člověka. Ruských norků se nákaza koronavirem zatím nedotkla, ale v zemi se vyskytly dva zdokumentované případy infekce u koček.

Rusko jako první na světě v srpnu schválilo vakcínu proti covidu-19 určenou pro lidi - očkovací preparát Sputnik V, kterým se v zemi již začalo hromadně očkovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist