https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-podle-londyna-posililo-obranu-sevastopolu-patrne-nasadilo-i-delfiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko podle Londýna posílilo obranu Sevastopolu, patrně nasadilo i delfíny

24.6.2023 01:00 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rusko od loňského léta významně posílilo obranu základny své Černomořské flotily v krymském městě Sevastopolu, kde mimo jiné pravděpodobně jako ochranu před potápěči nasadilo speciálně vycvičené delfíny. Na twitteru to uvedla britská vojenská rozvědka. Podle agentury AFP je vojenské využití mořských savců ze strany Ruska návratem k praxi z dob studené války.
 

Větší zabezpečení námořní základny v Sevastopolu podle britské vojenské rozvědky "zahrnuje nejméně čtyři vrstvy sítí a bariér v přístupu k přístavu".

"V posledních týdnech tuto obranu s velkou pravděpodobností posílil i zvýšený počet vycvičených mořských savců," píše rozvědka. Příspěvek doplnila satelitními snímky sevastopolského přístavu, na kterém označila i ohrazené prostory pro mořská zvířata.

"Snímky v přístavu ukazují téměř dvojnásobný počet plovoucích ohrad pro mořské savce, v nichž jsou s největší pravděpodobností delfíni," píše Londýn, podle kterého ruské námořnictvo využívá kytovce a další mořské savce i v arktických vodách, kde se jedná zejména o běluhy či tuleně. "Rusko zvířata cvičí pro širokou škálu misí, ale ta umístěná v sevastopolském přístavu jsou s vysokou pravděpodobností určena pro obranu před nepřátelskými potápěči," dodává rozvědka v hlášení.

Využití mořských savců pro vojenské účely je podle agentury AFP dlouhodobou praxí, kterou využívají zejména americká a ruská armáda.

Výcvikové středisko pro mořské živočichy se na ukrajinském Krymském poloostrově, který Rusko v roce 2014 anektovalo, nachází už od roku 1965. Uzavřeno bylo v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu a tamní delfíni byli podle zpráv ruských médií prodáni do Íránu, píše AFP. Ukrajinské námořnictvo středisko znovuotevřelo v roce 2012, od roku 2014 je však pod kontrolou Moskvy.

Krymský poloostrov v současném konfliktu, který Rusko rozpoutalo loni v únoru, slouží ruské armádě jako základna v týlu. Využívá ji zejména pro nasazování posil a údržbu. Krym je proto pravidelným terčem ukrajinských útoků, zejména jejich bezpilotních letounů či plavidel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist