https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-eu-se-musi-vzdat-ctvrtiny-ulovku-v-britskych-vodach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři EU se musí vzdát čtvrtiny úlovku v britských vodách

28.12.2020 01:01 | BRUSEL/LONDÝN (ČTK)
Otázka rybolovných práv patřila k nejsložitějším při jednání o dohodě o budoucích vztazích EU a Británie.
Otázka rybolovných práv patřila k nejsložitějším při jednání o dohodě o budoucích vztazích EU a Británie.
Rybáři členských zemí Evropské unie se budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Vyplývá to z dohody o budoucích vztazích, kterou na Štědrý den dojednali zástupci Bruselu a Londýna, informovala agentura AFP. Otázka rybolovných práv byla při rozhovorech jednou z nejvíce sporných.
 

Čtvrtiny současného úlovku se budou muset rybáři unijních zemí vzdávat v následujících pěti a půl letech, které jsou označeny v dohodě jako přechodné období. Od konce června 2026 se pak bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

Pokud nebude EU spokojená s vyjednaným kompromisem, bude moci podle dohody přijmout opatření proti britskému rybářskému průmyslu.

Otázka rybolovných práv patřila k nejsložitějším při jednání o dohodě o budoucích vztazích EU a Británie. Londýn původně žádal snížení unijního výlovu o 60 až 80 procent. Přechodné období mělo být jen tříleté.

Další podrobnosti o druzích lovených ryb a oblastech britských vod se budou teprve ladit, uvedla AFP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

28.12.2020 09:55
Proč by vůbec měli mít právo lovit ryby v cizích výsostných vodách? To není nic jiného než čirá zlodějina, podstata prakticky všeho, co Brusel dělá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2020 10:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Centrální Mozek Lidstva zase kritizuje odborníky, kteří udělali dohodu, která není tak geniální, jako jeho program z Petrohradu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.12.2020 18:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Váš komentář je opravdu velmi, ale velmi hloupý. Vždyť Vy snad nevíte ani to, že ruská vláda nesídlí v Petrohradu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2020 19:52 Reaguje na Jiří Daneš
Já ale vím, že v Petrohradu sídlí "farma trollů", kteří dokážou manipulovat nejen s panem Šimůnkem, ale s polovinou naší i evropské populace a dokonce i s Americkými presidentskými volbami.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.12.2020 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
A nechtěl byste odpovědět na položenou otázku?
Tedy: Proč by měla mít EU právo lovit v britských výsostných vodách poté, co GB přestala mít s ní cokoli společného?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist