https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-mozna-budou-mit-dal-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři možná budou mít dál náhrady za škody způsobené kormorány

25.7.2020 17:05 (ČTK)
Za letošní rok mají rybáři nárok na osmdesátiprocentní náhradu škody způsobené kormoránem, v příštích třech letech by se měla vrátit na stoprocentní výši.
Za letošní rok mají rybáři nárok na osmdesátiprocentní náhradu škody způsobené kormoránem, v příštích třech letech by se měla vrátit na stoprocentní výši.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jaromír Zumr / Naše příroda
Rybáři možná dostanou náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni, i v dalších třech letech. Počítá s tím poslanecká novela zákona, podle něhož mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Vláda podle podkladů pro pondělní jednání tento návrh zřejmě neodmítne, i když proti jsou ministerstva financí a životního prostředí.
 

Předlohu naopak podpořilo ministerstvo zemědělství. Podle něj kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory a jím působené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením ČR na zhruba 130 milionů korun.

Novela o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy se výslovně vztahuje na škody způsobené kormoránem velkým. Za roky 2018 a 2019 měli rybáři nárok na stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za letošní rok mají nárok na osmdesátiprocentní náhradu.

V příštích třech letech by se náhrada měla vrátit na stoprocentní výši, což se nelíbí ministerstvu financí. Uvedlo, že loni vyplatilo náhradu ve výši 37,2 milionu korun, za první polovinu letošního roku pak už 34,2 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí namítalo, že kormorán velký od roku 2012 není kvůli přemnožení na seznamu zvláště chráněných živočichů. Náhrady by tak neměl řešit zákon, ale "měly by být případně využity finanční nástroje patřící do působnosti ministerstva zemědělství v rámci podpory rybářského hospodaření".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

25.7.2020 22:59
Rybáři dostanou to co ostatní a to je pytel plný slibů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.7.2020 10:18
Doporučuji na úhradu škod přesunout ten balík dotací určených pro
neziskovky,které ho do přírody prosazovaly jako regulační prvek
a součást původní fauny.Nač jim jsou dotace,vždyť jim snad stačí
to nezištné nadšení pro jejich pokusy o znovuzavedení divočiny!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.7.2020 17:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Souhlasím a mělo by se to týkat nejen těch, co prosadili ochranu kormoránů, ale i vlků a ostatních druhů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist