Rybáři na Frýdlantsku vysadili dnes do řeky Smědé 1500 lipanů
"Lipany jsme přivezli z líhně v Železném Brodě a rozvezli jsme je na tři místa na Smědé. Tady ve Frýdlantu jich do řeky putovaly zhruba tři stovky," řekl Baláž. Jak velké procento ryb se v řece dožije dospělosti, si rybář netroufl odhadnout. "Je jasné, že část ryb poslouží jako potrava přirozeným predátorům, kteří na Smědé jsou. Volavkám, vydrám a dokonce tu máme i morčáka, což je velká bílá kachna původem z Polska," dodal.
Lipan, kterého mají rybáři ve znaku, se jen obtížně vyrovnává se změnami prostředí toků, které má na svědomí člověk. Je velmi citlivý na čistotu vody a navíc je oblíbenou potravou zejména mezi ptačími predátory. Dospělý jedinec mívá až půl metru a dožívá se maximálně pěti let. Kromě Smědé bývá v Libereckém kraji vysazován nejčastěji do Lužické Nisy a Jizery. Rybáři je vysazují většinou dvakrát do roka, dohromady 10.000 až 15.000 ryb.
Frýdlantští rybáři nevysazují do Smědé jenom lipany z cizích líhní, odchovávají si i vlastní ryby - pstruha potočního, sivena a pstruha duhového. Ryby, které dosáhnou stanovené míry, vypouštějí nejen do Smědé, ale putují z Frýdlantska i do dalších lokalit Libereckého kraje. Ve Frýdlantu už letos místní rybáři po Velikonocích vypustili pstruhy duhové, další jsou v současné době na sádkách a do volné přírody se podle Baláže dostanou s největší pravděpodobností začátkem léta.
reklama