https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-posbirali-v-rybniku-nesyt-pres-100-tun-leklych-ryb-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři posbírali v rybníku Nesyt přes 100 tun leklých ryb

15.8.2018 01:01 | PRAHA (ČTK)
Rybáři do včerejšího večera posbírali v rybníce Nesyt na Břeclavsku přes 100 tun leklých ryb.
Rybáři do včerejšího večera posbírali v rybníce Nesyt na Břeclavsku přes 100 tun leklých ryb.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rybáři do včerejšího večera posbírali v rybníce Nesyt na Břeclavsku přes 100 tun leklých ryb. Ve středu už dosbírají pouze zbytky, řekl Oldřich Pecha, jednatel Rybářství Hodonín, které rybník obhospodařuje. Nepotvrdila se tak obava, že by množství leklých ryb výrazně přesáhne 100 tun. Na 100 tun leklých ryb počítalo rybářství se škodou pět milionů. Ryby uhynuly vlivem počasí, vedra, úbytku vody, a tím pádem nedostatku kyslíku. Myslí si to i Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava.
 

Likvidační práce začaly na rybníku v pátek, rybářství na místo poslalo asi 20 zaměstnanců. V neděli je posílilo o dalších pět lidí.

"Podle vážních lístků z asanačního ústavu, které se k nám dostaly až dnes, se celkové množství pohybuje lehce přes 100 tun. Ve středu dopoledne posbíráme ještě zbytky kolem břehů a bude konec," uvedl Pecha. Pracovníci odstraňovali ryby vidlemi, na loďkách, ale i pomocí bagru a kontejnerů.

Rybník má vodní plochu 300 hektarů a bylo v něm možné mít 150.000 ryb. Rybářství plného stavu nevyužilo, do rybníka umístilo ryb méně. Pecha ČTK řekl, že ani při menším množství ryb nešlo situaci zabránit.

"To by v rybníce muselo být úplné minimum. Úbytek vody je velký. Oproti normální hladině ubylo 180 centimetrů," řekl Pecha. Další ryby rybářství letos nasazovat nebude. Nemá je kde vzít a podle Pechy by to ani nemělo cenu. Další ryby nasadí až příští rok na jaro.

Vyhynula většina kaprů, ve vodě ale přece jen zůstal nějaký život, převážně se podle Pechy objevuje karas. Byli tam ale i candáti, sumci, štiky nebo úhoři.

Rybářství se snaží rybník provzdušňovat pomocí aerátoru, vzhledem k velikosti plochy to má ale podle Pechy minimální účinek. Firma také jedná, aby mohla navýšit stav vody. Vzhledem k tomu, že je ale vodní plocha v přírodní rezervaci, nelze s vodou manipulovat. O to je situace složitější.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců, polovina se věnuje rybaření, polovina chovu vodní drůbeže. Firma má roční obrat kolem 70 milionů.

hor sd


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist