https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-veri-ze-zaverecna-zprava-komise-k-becve-prispeje-ke-zmene-legislativy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně legislativy

20.9.2021 11:29 | HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK)
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně legislativy. Kritizují, že bezprostředně po havárii odpovědné orgány vzájemně nekoordinovaly své činnosti a nebyl svolán krizový štáb. Novinářům to dnes v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku řekli předseda tamní místní organizace Českého rybářského svazu a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický a předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián.
 

Sněmovní komise závěrečnou zprávu schválila v pátek a požádala předsedu Sněmovny o svolání mimořádné schůze. Komise zprávu uvolní v pondělí po korekturách.

Podle Kociána, který se po havárii účastnil dvou koordinačních schůzek, z nich vyplynula nekompetentnost všech orgánů, které měly havárii řešit. "To je podle mě důležité, aby výstup, jak z parlamentní komise, tak z ostatních kroků, směřoval k tomu, aby se konečně nastavila jednoznačná pravidla pro případ nedejbože podobných událostí. Protože tam ta bezzubost byla otřesná," řekl Kocián. Rybáři byli podle Kociána spolu s hasiči snad jediní, kdo věděl, co je třeba po otravě dělat.

Jeho kolega Pernický je přesvědčen, že poslanci bojují za správné vyšetření havárie na Bečvě a prosazení smysluplných úprav legislativy. Rybáři podle něj spolu s odborníky dávali komisi v této věci i některá doporučení. "Neexistovala žádná koordinace činností v začátcích havárie. Nikdo nevěděl, co má dělat. Nebyl svolán krizový štáb. Koordinace mezi kraji žádná, krizové řízení selhalo, nebo kulhalo. To je totální tragédie. Jsem přesvědčen o tom, že toto by závěrečná zpráva měla řešit," řekl Pernický. Uvedl, že rybáři jako ohlašovatelé havárie byli poprvé vyslechnuti až po 41 dnech.

Místopředseda sněmovní vyšetřovací komise Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes uvedl, že se zpráva v souvislosti s otravou Bečvy zabývá právě kompetentností jednotlivých orgánů a legislativou. "Jsou tam popsány věci, které jsme vnímali velmi kriticky z hlediska inkriminované neděle a dalších dnů. Myslím si, že je potřeba, aby opravdu to neskončilo jen tím, že orgány činné v trestním řízení dovedou řízení k soudu a soud rozhodne o vině a trestu," řekl Jurečka.

Zpráva podle něj obsahuje doporučení pro úpravu legislativy i postupů a komunikace dotčených orgánů. Na místě jsou podle Jurečky úpravy vodního zákona, zákona o ekologické újmě nebo stavebního zákona. Podle člena sněmovní komise Stanislava Blahy (ODS) je třeba znát také pasport všech výpustí do vodních toků.

V pondělí uplyne od otravy Bečvy rok. Rybáři dnes proto do řeky u Hustopečí nad Bečvou symbolicky vypustili 365 ostroretek. V souvislosti s havárií policie letos v červnu obvinila společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Právě takzvaným rožnovským kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a několik peřejí. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

27.9.2021 12:01
Hlavně ne novou legislativu!!! Legislativy už je tolik, že půlka zbytečná! Bude úplně stačit, když bude každý - nebo aspoň skoro každý - dělat dobře svou práci. Tohle je jen pokus hodit vinu z lidí na legislativu = úhyb bokem a styl mířil na lišku, trefil Maryšku.
Klíč ke kauze:
1/ Nikdo nezavolal Povodí, tedy jediného, kdo měl potenciál něco řešit: tým specialistů, odběry vzorků, analytiku v laboratoři. KDO tedy sdělil Povodí, že tam nemá jet?!
2/ Povodí sedělo na zadku a NIC, prostě vůbec nic ve věci neudělalo, přestože vědělo od neděle v poledne, že je pěkný průšvih, a přestože neexisuje žádný předpis, který by Povodí akci zakazoval. Ano, žádný předpis taky Povodí samostatnou akci výslovně nepředepisuje, takže se jde k havárii alibisticky postavit i koncem pánevním, což se taky stalo. Proč?! V jiných kauzách Povodí fungují naplno. Tady ne?! PROČ?!

Takže tudy bych se snažil věci rozumět já. A je jedno, odkud se nakonec zjistí, že ta havárie vzešla. AB tam má prostě DEZu, tak se klidně mohla část lidí podělat jen proto, že co kdyby. Prostě střet zájmů na premiérském postu je ve všech ohledech špatně.
No, to jen tak...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist