https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybarsky-prumysl-krade-potravu-tucnakum-a-velrybam-v-antarktide-varuje-greenpeace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybářský průmysl krade potravu tučňákům a velrybám v Antarktidě, varuje Greenpeace

13.3.2018 16:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Průmysl získávání krilu vyhlásil tučňákům a velrybám válku o jídlo přímo na místech, kde se tito unikátní živočichové krmí. Kril (na obrázku) jsou drobní korýši, na nichž jsou místní živočichové existenčně závislí. Kvůli klimatické změně se objem krilu v Antarktidě zmenšil na zlomek svého dřívějšího výskytu.
Průmysl získávání krilu vyhlásil tučňákům a velrybám válku o jídlo přímo na místech, kde se tito unikátní živočichové krmí. Kril (na obrázku) jsou drobní korýši, na nichž jsou místní živočichové existenčně závislí. Kvůli klimatické změně se objem krilu v Antarktidě zmenšil na zlomek svého dřívějšího výskytu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Åslund / Greenpeace / Media Greenpeace.org
Organizace Greenpeace pět let mapovala aktivity firem, které v Jižním ledovém oceánu těží kril (drobné korýše, na nichž jsou místní živočichové existenčně závislí). Podle Greenpeace se ukazuje, že rychle rostoucí průmyslový rybolov s sebou v panenské přírodě Antarktidy přináší řadu environmentálních rizik.
 

Rybářský průmysl se zaměřil na kril, protože se dá využít při výrobě potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami, krmiva pro ryby chované na farmách, ale i v konzervách pro domácí mazlíčky. A přestože se tento průmysl sám prezentuje jako jeden z nejudržitelnějších na světě, nová zpráva Greenpeace International tuto představu vyvrací.

Výsledky výzkumu

Zpráva byla vydána v průběhu tříměsíční expedice Greenpeace v Jižním ledovém oceánu. V rámci ní probíhal vědecký výzkum. Expedice má za úkol přinést důkazy, že ekosystémy v oblasti Weddelova moře je zapotřebí chránit a že by zde měla vzniknout rezervace pokrývající 1,8 milionu kilometrů krychlových. Jde o součást kampaně, která požaduje, aby alespoň 30 % rozlohy všech oceánů bylo chráněno do roku 2030.

Greenpeace zjistilo, že...

  • Intenzivní průmyslový rybolov operuje v těsné blízkosti míst, kde se krmí velryby a tučňáci, takže jim odčerpává potravu z jejich přirozeného prostředí.
  • Rybářské lodě kotvily v chráněných oblastech i přes riziko poškození mořského dna či negativní vliv na místní divoká zvířata.
  • Rybářské flotily se dopouštěly tzv. transhipmentu - překládaly úlovek ještě na moři do obřích nákladních lodí, které dodržují jen slabé bezpečnostní protokoly bránící únikům odpadu či ropy do životního prostředí. Transhipment je kvůli své netransparentnosti aktivitou, která je přímo spojována s porušováním zákonů na ochranu životního prostředí i s porušováním pracovních práv.
  • Existuje nezanedbatelné riziko ropných úniků, požárů a nehod zastaralých rybářských lodí v Jižním ledovém oceánu.

Krilské rybářské lodě v blízkosti Ostrovu Trinity na Antarktidě
Krilské rybářské lodě v blízkosti Ostrovu Trinity na Antarktidě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Beltrá / Greenpeace / Media Greenpeace.org

Šéfka Antarktické kampaně Greenpeace Frida Bengtssonová uvedla: “Průmysl získávání krilu vyhlásil tučňákům a velrybám válku o jídlo přímo na místech, kde se tito unikátní živočichové krmí. Kvůli klimatické změně se objem krilu v Antarktidě zmenšil na zlomek svého dřívějšího výskytu. Divocí živočichové Antarktidy nesmí o potravu soutěžit s moderními rybářskými stroji na vysávání krilu, aby mohly farmaceutické společnosti prodávat pilulky na druhém konci světa.”

Greenpeace požaduje, aby okamžitě ustala těžba krilu v oblastech ve Weddelově moři, kde Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě zvažuje vyhlášení nové chráněné rezervace. “Pokud chtějí společnosti těžící kril dokázat, že jsou zodpovědné, měly by samy dobrovolně opustit oblasti, kde by měla v budoucnu vzniknout mořská rezervace, a naopak podpořit její vznik,” dodala Frida Bengtssonová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist